Trwa ładowanie...

Jesień zaczyna się w Poznaniu

Avatar placeholder
30.11.2018 08:48
jesienne spotkania kardiologiczne
jesienne spotkania kardiologiczne (mat. prasowe)

W Poznaniu od 6 lat jesień świętuje się z sercem. Corocznie ściągają tu lekarze z Polski i ze świata, by wspólnymi siłami podnieść poziom leczenia pacjentów. A uczą się od najlepszych - bo specjalistów z kardiologii szczególnie w Wielkopolsce nie brakuje.

X Jesienne Spotkanie Kardiologiczne organizowane przez I Klinikę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w tym roku zaplanowane są na 20 i 21 października. To właśnie podczas tegorocznych spotkań Wielkopolska będzie świętować w tym roku wyjątkowe rocznice. Poczwórny jubileusz.

Po pierwsze, 50 lat transplantacji serca. Pierwszą na świecie udaną transplantację serca przeprowadził zespół chirurga Christiaana Barnarda w 1967 roku. W Polsce pierwszą udaną próbę transplantacji serca dokonał prof. Zbigniew Religa w 1985 r. w Zabrzu. Od tego czasu w Polsce mamy 6 ośrodków zajmujących się przeszczepami serca.Po pierwsze, 50 lat transplantacji serca. Pierwszą na świecie udaną transplantację serca przeprowadził zespół chirurga Christiaana Barnarda w 1967 roku. W Polsce pierwszą udaną próbę transplantacji serca dokonał prof. Zbigniew Religa w 1985 r. w Zabrzu. Od tego czasu w Polsce mamy 6 ośrodków zajmujących się przeszczepami serca.

Po drugie, 40 lat angioplastyki. To wyjątkowa rocznica, którą żyje w tym roku cała kardiologia. Angioplastyka to przezskórny zabieg, który polega na poszerzeniu naczyń krwionośnych, zwężonych lub zamkniętych w wyniku choroby wieńcowej. Od ponad 40 lat nieprzerwanie ratuje życie pacjentów z chorobami serca i naczyń.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Po trzecie, 30 lat interwencyjnego leczenia w Polsce. Leczenie zabiegowe w Polskiej kardiologii jest na bardzo wysokim poziomie. Pierwszy zabieg interwencyjny przeprowadził profesor Rużyło w 1987 r. Była to przezskórna angioplastyka za pomocą cewnika z balonem w koarktacji aorty.

15 lat TAVI na świecie. TAVI, czyli Transcatheter Aortic Valve Implantation jest to zabieg stosowany w przypadku ciężkiego zwężenia zastawki aortalnej lub ciężkiej niedomykalności zastawki aortalnej. Jest to metoda zgodnie z którą, najpierw poszerza się zwężoną zastawkę przy użyciu balonu, a następnie implantuje się protezę zastawki.

Zobacz także:

I wreszcie 10 lat spotkań kardiologicznych. Podczas tegorocznej konferencji zostaną omówione najnowsze osiągnięcia z zakresu kardiologii, farmakoterapii kardiologicznej oraz kardiologii interwencyjnej. W ramach naszych spotkań organizowane są także VI Warsztaty dotyczące Zgonu Nagłego. Ta dwudniowa konferencja mocno utrwaliła swoją pozycję w krajowym kalendarzu spotkań elektrofizjologów i klinicystów. Kolejną składową Jesiennych Spotkań będą warsztaty z zakresu kardiologii interwencyjnej poświęcone leczeniu przewężeń na rozwidleniach tętnic wieńcowych Poznań Bifurcation Course oraz VI Poznańskie Warsztaty Niewydolności i Transplantacji Serca.

Impreza co roku cieszy się ogromnym powodzeniem. Zrzesza kardiologów klinicznych, interwencyjnych, elektrofizjologów, kardiochirurgów oraz lekarzy pierwszego kontaktu z całej Polski i gości ze świata.

(mat. prasowe)

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze