Trwa ładowanie...

Kardiolog poleca. Tak w prosty sposób zadbasz o serce

Kardiolog radzi, jak zadbać o serce. Wystarczy kilka prostych zmian
Kardiolog radzi, jak zadbać o serce. Wystarczy kilka prostych zmian (Getty Images)

Dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków. W 2021 r. odpowiadały za 34,8 proc. zgonów - to tendencja, która utrzymuje się od lat. Specjalistka z zakresu chorób układu krążenia Jennifer Haythe wskazuje pięć kluczowych zasad, które pomogą ochronić serce.

spis treści

1. Kardiolog radzi, jak zadbać o serce

  • Dieta śródziemnomorska

Lekarze mówią jasno, poza wadami wrodzonymi, powikłaniami po infekcjach, zdecydowana większość chorób serca to wynik naszego stylu życia. Nieodpowiednia dieta, otyłość, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej to prosta droga do powikłań sercowo-naczyniowych.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Zdaniem dr Jennifer Haythe najlepsza dla naszego serca jest dieta śródziemnomorska, która jest oparta na dużej ilości warzyw, owoców, ryb i zdrowych kwasów tłuszczowych. Warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, zdaniem lekarki optymalnie powinniśmy spożywać czerwone mięso raz na dwa tygodnie.

Dieta śródziemnomorska i regularna aktywność fizyczna ograniczają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
Dieta śródziemnomorska i regularna aktywność fizyczna ograniczają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego (Getty Images)
  • Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest niezbędna nie tylko dla utrzymania prawidłowej masy ciała, ale również dla prawidłowego funkcjonowania serca i innych organów. Największe na święcie badanie, które objęło grupę 230 tys. pacjentów wykazało, że wykonywanie dziennie już 4,5 tys. kroków zmniejsza ryzyko zgonów z powodów sercowo-naczyniowych.

Liczy się nawet najprostsza aktywność fizyczna, jak spacer z psem, wchodzenie po schodach. Kardiolożka przypomina, że osoby dorosłe powinny mieć minimum 150 min. treningu aerobowego w ciągu tygodnia.

  • Redukcja stresu

Stres ma destrukcyjny wpływ nie tylko na serce, ale na cały organizm. Oczywiście nie da się go całkowicie uniknąć, ale powinniśmy zrobić wszystko by go ograniczyć. Zdaniem dr Haythe dobrym rozwiązaniem jest znalezienie własnego sposobu na "odstresowanie". Może to być słuchanie relaksacyjnej muzyki, bieganie, joga, ćwiczenia oddechowe. Lekarka zdradza, że w jej przypadku najlepiej sprawdza się medytacja.

  • Wysypiaj się

Lekarka podkreśla, że nie da się nadrobić, czy zastąpić niedoborów snu. Badania opublikowane na łamach "Journal of the American College of Cardiology" potwierdzają, że niedostateczna ilość snu zwiększa ryzyko zawałów serca.

Zdaniem dr Haythe osoby dorosłe powinny spać minimalnie ok. siedmiu godzin na dobę.

  • Zadbaj o zęby

Wiele osób nie wiąże problemów z zębami z zaburzeniami pracy serca. Tymczasem lekarze ostrzegają, że infekcje w obrębie jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. ze względu na wpływ na stężenie czynników układu krzepnięcia i fibrynolizy.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze