Kardioplegia

Kardioplegia to paraliż serca. Przejawia się chwilowym zatrzymaniem jego akcji. Kardioplegia może być wykonywana planowo w celu zatrzymania akcji serca podczas operacji kardiochirurgicznych, przy użyciu środków chemicznych na zimno (cryocardioplegia) lub przy pomocy stymulacji elektrycznej.

Cel zabiegu kardioplegii

Wykonywanie złożonych operacji na sercu było niezwykle trudne w przeszłości i po wielu eksperymentach ostatecznie doprowadziło do opracowania sposobu wykonania kardioplegii. Sposoby wykonywania kardioplegii mogą się różnić w zależności od preferencji chirurga. Większość ludzi zostaje poddana znieczuleniu, po czym wykonywane jest zaciśnięcie aorty, aby zatrzymać akcję serca. Następnie chirurg robi zastrzyk, który całkowicie zatrzymuje serce, tworząc "plegię" lub paraliż.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Podstawowym celem wywołania tego stanu jest uniknięcie zagrażających życiu powikłań takich, jak rozwój zakrzepów lub niedokrwienia. Jeśli zostanie wywołany stan hipotermii, należy powoli ogrzać ciało. Kiedy jest ono w odpowiedniej temperaturze, serce zaczyna bić. W wielu przypadkach te trudne działania wykonywane są z wielką łatwością, ale jak przy każdym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Zabieg kardioplegii istniał jako standardowa metoda operacji serca przez prawie cztery dekady. Jest wielu chirurgów wykonujących operacje serca bez jego pomocy.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-2912-0
  • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
  • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kardioplegia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze