Trwa ładowanie...

Kardioplegia

Kardioplegia to paraliż serca. Przejawia się chwilowym zatrzymaniem jego akcji. Kardioplegia może być wykonywana planowo w celu zatrzymania akcji serca podczas operacji kardiochirurgicznych, przy użyciu środków chemicznych na zimno (cryocardioplegia) lub przy pomocy stymulacji elektrycznej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Cel zabiegu kardioplegii

Wykonywanie złożonych operacji na sercu było niezwykle trudne w przeszłości i po wielu eksperymentach ostatecznie doprowadziło do opracowania sposobu wykonania kardioplegii. Sposoby wykonywania kardioplegii mogą się różnić w zależności od preferencji chirurga. Większość ludzi zostaje poddana znieczuleniu, po czym wykonywane jest zaciśnięcie aorty, aby zatrzymać akcję serca. Następnie chirurg robi zastrzyk, który całkowicie zatrzymuje serce, tworząc "plegię" lub paraliż.

Podstawowym celem wywołania tego stanu jest uniknięcie zagrażających życiu powikłań takich, jak rozwój zakrzepów lub niedokrwienia. Jeśli zostanie wywołany stan hipotermii, należy powoli ogrzać ciało. Kiedy jest ono w odpowiedniej temperaturze, serce zaczyna bić. W wielu przypadkach te trudne działania wykonywane są z wielką łatwością, ale jak przy każdym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Zabieg kardioplegii istniał jako standardowa metoda operacji serca przez prawie cztery dekady. Jest wielu chirurgów wykonujących operacje serca bez jego pomocy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.