Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Kardiowersja

Kardiowersja elektryczna jest bardzo bolesnym zabiegiem przywracającym prawidłową akcję serc a u osób, u których pojawia się arytmia. O to, na czym dokładnie polega, oraz kiedy jest stosowana zapytaliśmy doktora Piotra Gryglasa, kardiologa.

Kardiowersja elektryczna jest to przywrócenie funkcji elektrycznej sercu za pomocą prądu elektrycznego przepuszczanego przez serce. Zabieg ten jest bardzo bolesny dla pacjenta. Wykonuje się go zazwyczaj w krótkotrwałej narkozie lub u osób nieprzytomnych, kiedy wystąpi arytmia, która wymaga przerwania. Arytmie wymagające takiej interwencji lekarskiej, czyli umiarowienia za pomocą kardiowersji elektrycznej, to częstoskurcze nadkomorowe, częstoskurcze komorowe, migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków.

Wskazaniem do kardiowersji elektrycznej jest każde zaburzenie rytmu zatokowego związane z zaburzeniami hemodynamicznymi. Oznacza to, że zabieg przeprowadza się w przypadkach, kiedy w wyniku spadku ciśnienia wywołanego arytmią u pacjenta pojawiają się zaburzenia krążenia mózgowego i sercowego. Kiedy więc u chorego pojawia się wstrząs wywołany arytmią – kardiowersja elektryczna jest niezbędna. W ciągu kilku sekund można, dzięki temu zabiegowi, przywrócić naturalny i zdrowy rytm serca chorego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Arytmia - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM