Trwa ładowanie...

Kamila Borkowska potrzebuje pomocy. "Mukowiscydoza mnie zabija! Codziennie proszę Pana Boga o kolejny dzień życia"

Avatar placeholder
13.10.2021 15:32
Karolina Borowska potrzebuje pomocy. Mukowiscydoza zabiera mi życie! Bez Waszej pomocy umrę
Karolina Borowska potrzebuje pomocy. Mukowiscydoza zabiera mi życie! Bez Waszej pomocy umrę (mat. prywatne)

- Nie chcę umierać. Bardzo chcę wyzdrowieć. Jedyną szansą dla mnie jest kosztowna terapia, na którą zbieram pieniądze - mówi Kamila Borkowska, która od lat zmaga się z mukowiscydozą.

spis treści

1. Miała 6 lat, gdy zdiagnozowano u niej mukowiscydozę

Kamila Borkowska urodziła się zdrowa. Problemy zaczęły się, gdy skończyła 3 lata. Zaczęła cierpieć na nawracające infekcje oraz przewlekły, duszący kaszel. Nikt nie potrafił jej pomóc. W końcu jeden z lekarzy skierował ją na badanie w kierunku mukowiscydozy. Prawda okazała się okrutna. U 6-letniej wówczas Kamili zdiagnozowano tę ciężką chorobę.

Mukowiscydoza to jedna z najczęstszych chorób genetycznych u ludzi. Ta dziedziczona autosomalnie choroba związana jest z zaburzeniem transportu elektrolitów. Gruczoły układu oddechowego, pokarmowego czy rozrodczego produkują zbyt gęsty śluz. Zaleganie śluzu w drogach oddechowych skutkuje poważnymi powikłaniami. W leczeniu mukowiscydozy stosuje się leki upłynniające śluz.

2. Życie dziewczyny zamieniło się w koszmar

- Choć codzienne stosowałam inhalację, chodziłam na rehabilitację i brałam garście lekarstw, to w miarę normalnie funkcjonowałam w życiu społecznym. Chodziłam do szkoły, bawiłam się z innymi dziećmi, biegałam, uprawiałam sport - opowiada Kamila.

Gdy skończyła gimnazjum, jej stan zaczął się gwałtownie pogarszać. Technikum ekonomiczne ukończyła dzięki indywidualnemu nauczaniu w domu. Stan zdrowia Kamili pogarszał się z roku na rok.

- Zaczęłam chorować na cukrzycę. Borykałam się z nawracającymi odmami opłucnowymi, zapaleniem żołądka, niedożywieniem. Dlatego mam założonego PEG-a, by podawać wysokoenergetyczne odżywki wprost do żołądka. Często nie mam sił i apetytu, aby samodzielnie jeść - zwierza się Kamila.

- Pomocy potrzebuję praktycznie przy wszystkim. Nawet codzienna toaleta jest dla mnie dużym wysiłkiem. Po wyjściu z niej mam duszności oraz kaszel. Spada mi saturacja krwi - dodaje.

Kamila Borkowska
Kamila Borkowska (mat.prywatne)

3. Drogi lek jest ostatnią deską ratunku dla Kamili

Ratunkiem dla osób chorujących na mukowiscydozę jest przeszczep płuc. Niestety w przypadku Kamili nie jest to możliwe. Dziewczyna zakaziła się groźną bakterią burkholderia cepacia, która dyskwalifikuje ją z szansy na przeszczep.

- Często pluję krwią. Już 4,5 roku jestem na całodobowej tlenoterapii. Mój stan zdrowia jest bardzo zły. Jest jeden lek o nazwie Kaftrio, który mógłby pomóc mi w walce z chorobą. Niestety miesięczna kuracja kosztuje około 100 tys. zł - mówi Kamila.

- Choć choroba odbiera mi siłę, to wiem, że nie mogę się poddać. W końcu pojawiła się szansa na uratowanie mojego życia. Ten lek to moja ostatnia deska ratunku. Codziennie proszę Pana Boga o kolejny dzień życia - dodaje.

Kaftrio pomaga efektywniej funkcjonować białku CFTR. Obecne terapie ukierunkowane na wadliwe białko są opcjami leczenia tylko dla niektórych pacjentów z mukowiscydozą. Niestety wielu pacjentów ma mutacje, które nie kwalifikują się do leczenia. Lek nie jest w Polsce refundowany.

Kamila Borkowska
Kamila Borkowska (mat. prywatne)

4. Dziewczyna musi zebrać milion zł na leczenie

Kamila musi uzbierać milion zł na terapię, dzięki której ma szanse na powrót do sprawności.

- Choć cieszę się, że jest dla mnie szansa na normalne życie, to zdaję sobie sprawę z tego, że sama nie uzbieram tak gigantycznej kwoty. Dlatego bardzo państwa proszę o finansowe wsparcie. Liczy się każda złotówka. Umrę bez waszej pomocy - apeluje Kamila.

- Mam nadzieję, że są ludzie, dla których moje życie nie będzie za drogie. Wierzę, że pomogą mi zebrać pieniądze na leczenie. Za każdą formę wsparcia z całego serca dziękuję. Każdy dzień jest dla mnie bezcenny. Nie chce umierać. Tak bardzo chcę żyć - dodaje.

Możesz pomóc TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze