Trwa ładowanie...

Kaszel – kiedy należy się nim niepokoić?

Avatar placeholder
Katarzyna Łukijaniuk 22.07.2024 13:25
Kaszel – kiedy należy się nim niepokoić?
Kaszel – kiedy należy się nim niepokoić?

Okres jesienny sprzyja infekcjom wirusowym. Pojawiają się wtedy bóle kostno-stawowe, katar, bóle głowy, ogólne osłabienie, bóle gardła, a także kaszel. Suchy, mokry, duszący – kaszel potrafi dać się we znaki. Objaw ten jest jednak odruchem obronnym pomagającym oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny. Czy więc powinniśmy odwiedzać lekarza, za każdym razem, kiedy dopadnie nas kaszel?

spis treści

1. Rodzaje kaszlu

Wyróżnić można kilka rodzajów kaszlu. Biorąc pod uwagę czas trwania, najczęściej wymienia się kaszel ostry (utrzymuje się do trzech tygodni), podostry (trwa od trzech do ośmiu tygodni) oraz przewlekły (występujący dłużej niż osiem tygodni). Nie bez znaczenia jest również charakter kaszlu. Wyróżnić możemy kaszel suchy (nieproduktywny, czyli bez odkrztuszania wydzieliny) lub mokry (określany produktywnym, ponieważ towarzyszy mu wydzielina nazywaną inaczej plwociną lub flegmą).

Bywa, że kaszel jest na tyle duszący, że przy próbie wykrztuszenia pojawia się krew. _„Silny kaszel plus silny odruch wymiotny może powodować pękanie drobnych naczyń w przełyku, co skutkuje pojawieniem się krwi" – informuje Łukasz Wroński, internista. Lekarz dodaje również, że „_krew w plwocinie jest zawsze objawem niepokojącym. Wskazana jest wówczas konsultacja u pulmonologa, który ewentualnie wykona tomografię komputerową klatki piersiowej."

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Uporczywy kaszel, który prowokuje wymioty, powinien być skonsultowany z lekarzem POZ. „Przed wizytą można kupić sobie syrop Supremin i stosować go 4 razy dziennie po jednej łyżce stołowej" – dodaje ekspert.

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Kaszel w ciąży

Częste zmiany temperatury, obniżona odporność oraz kontakt z przeziębioną osobą mogą doprowadzić do infekcji u osób w każdym wieku. Ciężko jest uniknąć przeziębienia przez cały rok. Nierzadko kaszel pojawia się więc także u kobiet w ciąży. Czy jest niebezpieczny? „Przeziębienie w ciąży jest niepożądane, ale w większości przypadków nie daje jakichś tragicznych powikłań. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do lekarza, żeby zapisał leki objawowe" - tłumaczy internista z Pabianic.

3. Kiedy kaszel trwa zbyt długo…

Mokry, odrywający się kaszel, który powoduje pieczenie w klatce piersiowej to typowy objaw infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Na szczęście choroba ta ustępuje samoistnie, a leki, takie jak np. syropy pomagają zmniejszyć tę uciążliwą dolegliwość, która w tym przypadku może utrzymywać się przez 7-10 dni.

Istotne jest to, jak długo utrzymuje się kaszel. Kaszel traktowany jako ostry najczęściej wywołany jest drobnoustrojami np. wirusami. Jeśli pacjent używa leków objawowych, nie ma powodu do niepokoju. „W przypadku dłużej utrzymującego się kaszlu należy poddać się dodatkowym badaniom - "konieczne może okazać się wykonanie RTG klatki piersiowej i spirometrii" - informuje lekarz.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze