Trwa ładowanie...

Kawa nie wszystkim pomaga na zmęczenie

Według danych Europejskiej Federacji Kawy Polska należy do krajów, w których z roku na rok drastycznie rośnie spożycie kawy. W ciągu ostatnich dwóch lat tylko Włosi wyprzedzili nas na tym polu. Kofeina zawarta w kawie ma pomóc szybciej stanąć na nogi, szczególnie rano. Ostatnie badania wskazują jednak, że nie na wszystkich działa tak samo.

Już dwadzieścia lat temu badacze z Narodowej Akademia Nauk Stanów Zjednoczonych odkryli, że ludzki organizm wchłania całkowicie kofeinę zawartą w kawie już 45 minut po spożyciu. Choć działanie kofeiny zależy w dużej mierze również od stanu zdrowia, to po upływie godziny większość osób może odczuwać zmęczenie. Dodatkowo osoby, które piją kawę kilka razy dziennie, mogą w dłuższym okresie uodpornić się na jej działanie. Takie osoby będą czuły zmęczenie niezależnie od ilości wypitych filiżanek.

Ważnym czynnikiem, który wpływa na to, jak czujemy się po kawie, jest również poziom cukru we krwi. Naukowcy nie są zgodni co prawda, co do tego, jak długotrwałe spożycie kawy wpływa na metabolizm glukozy w organizmie, ale ostrożni powinni być przede wszystkim mężczyźni z nadwagą. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge pokazują, że w tej grupie nawet dwie kawy dziennie mogą prowadzić do hiperglikemii. Osoby ze znacząco podwyższonym poziomem cukru we krwi mogą, natomiast cierpieć z powodów bólów głowy, zmęczenia, senności, a także utraty masy ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.