Przejdź na WP

Keratyna - budowa włosów, zabiegi

Keratyna do włosów zdobyła ostatnio ogromną popularność. Gabinety fryzjerskie oferują coraz więcej pakietów pielęgnacyjnych, które skutecznie regenerują włosy, poprawiając ich kondycję. Do zabiegów tych zaliczamy między innymi te wykorzystujące działanie keratyny. Jakie właściwości wykazuje keratyna do włosów?

Zobacz film: "Jak dbać o włosy, aby nie wypadały?"

spis treści

1. Keratyna - budowa włosów

W skład budowy naszych włosów wchodzi białko zwane keratyną. To popularne białko obecne jest również w naszych paznokciach, zębach oraz zewnętrznych warstwach skóry.

Keratyna warunkuje kondycję naszych włosów oraz ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, keratyna układa się w chemiczny łańcuch, co determinuje ich wygląd – decyduje o tym, czy włosy są proste, czy kręcone.

Kształt włosów zależy od wiązań znajdujących się w obrębie keratyny. W trakcie rozmaitych zabiegów kosmetycznych takich jak stosowanie lokówki do włosów czy też prostownicy do włosów wiązania te krótkotrwale zostają przerwane, co umożliwia ułożenie fryzury w dowolny sposób.

Triki ekspertów na piękne włosy
Triki ekspertów na piękne włosy [8 zdjęć]

Istnieją tysiące powodów, przez które włosy się wysuszają – od koloryzacji i stosowania suszarki po działanie...

zobacz galerię

Nie jest to jednak trwały efekt i stosunkowo szybko wiązania te powracają do poprzedniego stanu – wtedy nasze włosy przybierają tradycyjną formę. Istnieją metody umożliwiające trwalsze zerwanie wiązań w obrębie włosów. Należy do nich trwała ondulacja. Jednak zabieg ten bardzo źle wpływa na kondycję włosów i dlatego lepiej go unikać.

2. Keratyna - zabiegi

Zabieg keratynowy na włosy stosuje się w celu wzmocnienia, wygładzenia i trwałego wyprostowania włosów. Keratyna do włosów sprawia, że włosy są gładsze, miękkie, błyszczące i znacznie mniej podatne na pękanie. Można go wykonać w przypadku każdego typu włosów, bez względu na to, czy są one kręcone, czy też falowane.

Keratyna do włosów wymaga dokładnego umycia i wysuszenia czupryny
Keratyna do włosów wymaga dokładnego umycia i wysuszenia czupryny (123rf.com)

Keratyna do włosów wymaga dokładnego umycia i wysuszenia czupryny. Dopiero na tak przygotowane włosy można nanieść keratynę. W trakcie tego procesu wykorzystuje się dodatkowo prostownicę. Efekt zabiegu keratynowego jest widoczny niemal od razu i utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Należy jednak pamiętać o tym, że przez okres około 48 h po zabiegu keratynowym nie należy myć włosów ani poddawać ich działaniu wilgoci. Jeżeli to się wydarzy, należy jak najszybciej wysuszyć włosy i ponownie wyprostować. Ponadto nie można spinać włosów za pomocą rozmaitych spinek, gumek i opasek, a także nie należy aplikować na ich powierzchnię środków stylizujących.

Zobacz także:

Zabieg z wykorzystaniem keratyny do włosów jest idealny dla osób, którym zależy na tym, by posiadać proste włosy. Skutecznie zabezpiecza on fryzurę przed odkształcaniem się pod wpływem wilgoci. Co więcej, keratyna do włosów odbudowuje je, a także sprawia, że są one pełne blasku i witalności.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy