Trwa ładowanie...

Kiedy powstanie lek na COVID-19? Dr Grzesiowski opowiada (WIDEO)

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i doradca Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, był gościem programu "Newsroom WP". Lekarz przyznał, że od kilku miesięcy trwają prace nad doustnym lekiem na COVID-19, który w znacznym stopniu zredukuje ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz zgonu z jej powodu. Kiedy można się spodziewać wprowadzenia preparatu na rynek?

- Pojawiły się kolejne doniesienia o być może spodziewanej rejestracji, a przynajmniej zgłoszeniu do oceny wyników podawania leku Molnupiravir. To jest lek, który wyprodukowała amerykańska firma Merck. Wyniki zachęcają do pozytywnego myślenia – przyznaje dr Grzesiowski.

Lek wykazał 50 proc. ochronę przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.

- To byłby rzeczywiście ogromny przełom. Szczególnie, że lek jest doustny, do stosowania we wczesnej fazie choroby w warunkach domowych. Mielibyśmy sytuację, gdzie pacjent miałby potwierdzone testem rozpoznanie i może rozpocząć leczenie. Trochę by to przypominało grypę – dodaje ekspert.

Dr Grzesiowski podkreśla jednak, że prawdopodobnie lek nie zostanie wprowadzony na rynek w tym roku.

- Dużo będzie zależało od pierwszej opinii. Przypomnę, że wszystko dzieje się w Stanach Zjednoczonych i to jest Amerykańska Agencja Leków FDA, natomiast następny krok, to jest rejestracja w Europie. Jeżeli w Stanach coś zostało zarejestrowane, to zwykle jeszcze miesiąc trwa procedura w Europie. Ja bym się absolutnie nie spodziewał, że ten pojawi się w aptekach w tym roku. Nawet gdyby bardzo szybko przebiegały te prace, to raczej wiosna przyszłego roku jest bardziej realnym terminem – wyjaśnia dr Grzesiowski.

Czy lek będzie refundowany?

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze