Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe

Nordic walking to dyscyplina sportu dla każdego. Pozwala uzyskać szczupłą sylwetkę i zadbać o swoje zdrowie. Jednak aby trening dał pożądane efekty, musi być przeprowadzony prawidłowo. Równie istotny jest dobór odpowiedniego sprzętu.

Podstawowym wyposażeniem w przypadku nordic walking są kijki. Na początek wcale nie musimy wydawać na nie dużo pieniędzy. Dobrej jakości sprzęt możemy nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Zdarza się jednak, że zamiast kijków do nordic walking proponuje się nam kijki trekkingowe. Te jednak nie są odpowiednie do maszerowania. Dlaczego?

Kijki trekkingowe – dlaczego nie są odpowiednie do nordic walking?

Przede wszystkim to kijki przeznaczone do uprawiania innego rodzaju sportu. Po kijki trekkingowe sięgamy najczęściej, gdy wybieramy się na wędrówkę po górach. Pozwalają one na nieco stabilniejsze poruszanie się. Ich rękojeść jest dostosowana do ciągłego trzymania kija w pozycji pionowej, maszerowanie z nimi techniką nordic walking byłoby więc bardzo niewygodne.

W przypadku kijków do nordic walking rękojeść jest ergonomiczna, zaprojektowana w taki sposób, by łatwo dopasowała się do dłoni. Jest dla rąk dużym wsparciem, dzięki czemu marsz może być bardziej efektywny. Rękojeść nie tylko ułatwia prawidłowe trzymanie kijków, ale też pozwala utrzymać je w dłoni nawet po ich wypuszczeniu.

Dodatkowo, kijki do nordic walkingu są lekkie, skonstruowane z wytrzymałych i elastycznych materiałów, dzięki czemu amortyzują wstrząsy przy odbiciu się od podłoża. Kupując je warto sprawdzić, czy do zestawu dołączone są wymienne końcówki pozwalające na marsz po różnych nawierzchniach.

Z kolei kije trekkingowe są cięższe niż te nordic walkingu, co może znacznie utrudniać trening, a dodatkowo do niego zniechęcić.

Jak odpowiednio dopasować kijki?

Kwestią kluczową w przypadku nordic walking jest odpowiednie dopasowanie długości kijków do wzrostu chodziarza.

Te dostępne na rynku mają najczęściej regulowaną wysokość. By dopasować kije do własnych potrzeb, należy pomnożyć nasz wzrost przez 0,66. Osoby, które trenują już długi czas i są na bardziej zaawansowanym poziomie, powinny zastosować przelicznik 0,68. Najlepiej też sprawdzić przed zakupem, czy kijki będą dla nas odpowiedne. W tym celu warto zacisnąć dłoń na ich rękojeści, zginając łokieć pod kątem 90 stopni.

Bardzo dobrym pomysłem jest również omówienie kwestii doboru kijków z instruktorem nordic walking. Nie tylko pomoże on w wyborze odpowiedniego sprzętu, ale też pokaże, jak prawidłowo maszerować. Z bezpłatnych porad specjalistów można skorzystać w każdy wtorek w 26 polskich miejscowościach w ramach Akademii Zdrowia Santandera. Tu można sprawdzić dostępne lokalizacje zajęć.

W czasie treningu najlepiej jest zadbać także o odpowiedni strój. Powinien on nie krępować naszych ruchów, a także być dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. Ważne są również buty. Dobre będą te z niską cholewką oraz odpowiednio grubą i wyprofilowaną podeszwą. To zapewni właściwą amortyzację wstrząsów, chroniąc tym samym stawy przed urazami.

By rozpocząć trening nordic walking, potrzeba niewiele. Wystarczy kupić odpowiednie kijki i dopasować je do naszego wzrostu oraz zadbać o wygodny strój. Jeśli dołożymy do tego odrobinę dobrych chęci, możemy być pewni, że bardzo łatwo zarazimy się pasją do maszerowania z kijkami. A to milowy krok w stronę dobrego zdrowia i samopoczucia.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, 3 tygodnie temu

Nordic Walking

Komentarze (5)
~job
~job 3 tygodnie temu

Chodzę z kijkami już 7 lat , co drugi dzień , rano. Spotykam wielu, którzy mają kijki trekkingowe i chodzą z nimi, jak na szczudłach, a nie po "narciarsku". Proszę , mówcie "dzień dobry" , gdy jesteście na trasie ! I nie wygłupiajcie się w lesie ze słuchawkami na uszach z głośna muzyką - przyroda piękna jest.

Odpowiedz
~ewciarts
~ewciarts 3 tygodnie temu

nic pani nie napisała o sprawie równie istotnej t,j odpowiednim ułożeniu pod kątem kijków ( tzw . zabijanie kijków), inaczej będzie pracował tylko łokieć i nadgarstek, co niestety b. często możemy obserwować u "kijkowiczów".

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety
Nordic Walking

Uprawianie nordic walking

Uprawianie nordic walking

Technika chodzenia nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując, chodzenie z kijkami. Kijki do nordic (...) walking...

Nordic Walking

Nordic walking dla seniora

Nordic walking dla seniora

Nordic walking staje się coraz bardziej popularny w Europie, w tym i w Polsce. Dzieje się tak z kilku powodów: chodzenie z kijkami, jest to sport (...) , który można uprawiać nawet w mieście, a co więcej...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Jakie kije do nordic walking?

Jakie kije do nordic walking?

, tym są one wygodniejsze i droższe. Kijki do nordic walking kosztują od 100 do 400 złotych. Długość kijów do nordic walking Długość kijków nordic...

Nordic Walking

Trening nordic walking

Trening nordic walking

Nordic walking to nie tylko zwykłe „chodzenie z kijkami", jak się na nie potocznie mówi. Odpowiednia technika nordic walking daje trenującej osobie (...) . Rozgrzewka...

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Odchudzanie z Nordic Walking

Odchudzanie z Nordic Walking

są połączeniem kijów trekkingowych i tych od nart biegowych. Uprawianie Nordic Walking dobrze jest rozpocząć pod okiem instruktora. Pomoże on dobrać (...) odpowiednie kijki i nauczy...

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

By uprawiać nordic walking, niewiele trzeba. Wystarczą sportowe buty, wygodny strój, kijki i odrobina dobrych chęci. Widok osób maszerujących (...) z kijkami już nikogo nie dziwi....

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Nordic Walking - jak wpływa na zdrowie?

Nordic Walking - jak wpływa na zdrowie?

Szacuje się, że blisko 3 miliony Polaków regularnie spaceruje z kijkami do nordic walking. Tak duża liczba entuzjastów tego sportu wcale nie dziwi (...) . Przyczynia się do spadku wagi i wzmocnienia mięśni....