Kolagen na włosy
Długie lub krótkie, proste lub kręcone, jasne, rude lub brązowe – zdrowe i zadbane włosy od wieków są naturalną ozdobą kobiety. O tym, że nie można zapomnieć o pielęgnacji włosów wiedziała już Kleopatra, która do dziś jawi się jako symbol urody. Jej metoda na piękne włosy była bardzo prosta – stosowała maseczki z olejku rycynowego, mleka i miodu. Taka mikstura doskonale nawilżała i odżywiała włosy. Dzisiejsze kobiety powinny znowu docenić kolagen na włosy.
1. Co to jest kolagen?
Kolagen jest głównym składnikiem ścięgien i skóry, wypełnia także rogówkę oka, buduje włosy, kości, stawy i paznokcie. Oznacza grupę białek fibrylarnych (włóknistych), budujących tkankę łączną.
Bierze udział w niemal wszystkich funkcjach życiowych narządów i tkanek organizmu człowieka i zwierząt. Stanowi 30 proc. masy białka ludzkiego i 70 proc. masy białek skóry, dlatego bardzo ważne jest dostarczanie dodatkowych ilości białka kolagenowego do organizmu. W młodym organizmie jest produkowany stale, jednak po 25. roku życia proces ten zaczyna stopniowo zanikać.
Głównym zadaniem kolagenu jest spajanie elementów komórkowych. Czysty kolagen ma właściwości ujędrniające i napinające skórę, dodaje elastyczności i objętości włosom suchym i zniszczonym. Regeneruje i wzmacnia paznokcie. Jest odpowiedzialny za ciągłą odnowę komórek skóry. Osłabienie włókien kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek starczych.
Regularne dostarczanie odpowiednich dawek kolagenu do organizmu może nieznacznie zahamować procesy starzenia skóry. Z tego powodu uważany jest za białko młodości.
2. Kolagen na włosy suche i wypadające
Najczęstszym problemem włosów jest niedobór białka. Wówczas włosy stają się zbyt cienkie i łamliwe, szybko się przesuszają i wypadają. Można temu zaradzić, spożywając większe ilości jaj (żółtka jaj zawierają siarkę, która jest materiałem budulcowym keratyny), jednak skuteczniejszym sposobem jest suplementacja kolagenu.
Włosy są tym elementem organizmu człowieka, po którym można najlepiej zaobserwować rzeczywistą skuteczność działania kolagenu. Widać na przykład jak niemal natychmiast przerwany zostaje proces tworzenia się łupieżu, który dla wielu jest problemem nie do rozwiązania.
Właściwości kolagenu są doskonałe do rewitalizacji włosów od wewnątrz. Dostarczany do naczyń krwionośnych u podstaw nasady włosów, odpowiedzialnych za odżywienie cebulek włosowych, wzmaga prawidłowy wzrost i wygląd włosów. Powszechnie wiadomo, że niemal na całej swej długości włos jest martwy. Zatem sukces ich pięknego wyglądu tkwi w dostarczaniu odpowiednich składników odżywczych do cebulki włosowej jeszcze w fazie ich wzrostu.
Kolagen jest także czynnikiem osłabiającym proces wypadania włosów. Stymuluje cebulki włosowe, poprawiając ich strukturę, podtrzymuje warstwę ochronną włosa, utrzymuje go w zagłębieniu mieszkowym. Regularne stosowanie niewątpliwie może skutkować poprawą gęstości włosów, opóźnieniem procesu łysienia. Szczególnie ważna jest profilaktyka u mężczyzn genetycznie obarczonych miejscowym wypadaniem włosów.
3. Dla kogo kolagen naturalny?
W aptekach dostępne są nowoczesne preparaty kolagenowe na włosy i paznokcie, zawierające w swoim składzie wyłącznie naturalne składniki. Przy wyborze należy zwracać szczególną uwagę na zawartość preparatu; zdarzają się mieszanki, które z nazwą „czysty kolagen” nie mają nic wspólnego. Asortyment jest dość szeroki: do wyboru mamy kolagen naturalny do włosów w postaci kapsułek doustnych, płynów, żeli bądź olejków, wszystkie przeznaczone dla osób, które:
- skarżą się na wypadanie włosów, różnego rodzaju łysienie (czołowe, plackowate itp.),
- czynnie uprawiają sporty zimowe, często podróżują, pracują w miejscach, w których narażają włosy na niekorzystne warunki atmosferyczne,
- pragną poprawić wygląd swoich włosów i paznokci.
Kolagen naturalny w kapsułkach dla uzyskania wymiernych korzyści należy stosować systematycznie po jednej kapsułce przez okres co najmniej trzech miesięcy. Dopiero po takim czasie dochodzi do zauważalnych zewnętrznie zmian w organizmie, którego struktura kolagenowa naskórka, włosów i paznokci staje się mocniejsza i jędrniejsza.
Stosowanie kolagenu od zewnątrz, w postaci kremu czy olejku, jest również banalnie proste. Należy nakładać go równomiernie cienką warstwą na świeżo umytą, jeszcze wilgotną skórę.
Kobiety muszą pamiętać, że nie można nakładać kolagenu naturalnego bezpośrednio na cerę oczyszczoną tonikiem lub mleczkiem, ponieważ kolagen jest białkiem, które w kontakcie z odczynem kwaśnym tych płynów po prostu ulegnie „zetknięciu”. Kolagen wklepywany delikatnie w skórę wchłania się błyskawicznie, ale żeby uniknąć efektu ściągającego skórę, można nałożyć najprostszy krem ok. 10 minut po aplikacji kolagenu (krem musi być bez kwasów owocowych i innych substancji o odczynie kwaśnym).
Stosowanie kolagenu na włosy nie wymaga specjalnych wytycznych. Najprościej jest, po dokładnym umyciu włosów łagodnym szamponem, wcierać żel kolagenowy w skórę głowy i rozprowadzać jego nadmiar na włosy. Nie spłukiwać kolagenu, natomiast suszyć głowę chłodnym powietrzem ze znacznej odległości.
Kolagen przeznaczony do regeneracji paznokci nakłada się na oczyszczone z lakieru zmywaczem bezacetonowym paznokcie. Nakładanie polega na delikatnym wmasowywaniu żelu kolagenowego w wilgotne miejsca wałów paznokciowych i bezpośrednio w płytki paznokciowe. Dłonie należy nawilżyć kremem do rąk. Na wyschnięty kolagen można nakładać lakier do paznokci, bez potrzeby wcześniejszego zmywania preparatu.