Trwa ładowanie...

Kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce. Czy powinniśmy zacząć się bać?

Avatar placeholder
20.12.2018 12:18
Kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce. Czy powinniśmy zacząć się bać?
Kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce. Czy powinniśmy zacząć się bać?

W ostatnich dniach odnotowano drugi przypadek ptasiej grypy w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Włochy na opolszczyźnie w powiecie namysłowskim. Działania mające na celu utylizację zakażonych ptaków i odpowiednie procesy dezynfekcyjne zostały już wszczęte przez służby weterynaryjne.

Kilka dni temu pierwszy przypadek ptasiej grypy w województwie opolskim wystąpił w miejscowości Przewóz w gminie Cisek. Wtedy zutylizowano całe stado ptaków liczące ponad 220 sztuk drobiu. Straty, które ponoszą rolnicy są ogromne.

Ptasia grypa jest to typowa wirusowa choroba ptaków. Szczep wirusa groźny dla człowieka nosi oznaczenie H5N1. Ptasia grypa w miejscowości Włochy powinna skłonić nas do zachowania dodatkowych środków ostrożności. Dotychczas uważa się, że wirus nie jest groźny dla człowieka i nie odnotowano zarażeń ludzi.

Jednak tylko wtedy, gdy ludzie nie będą lekceważyć podstawowych zaleceń higienicznych i tych, które dotyczą obróbki mięsa drobiowego i jajek przed spożyciem. Wirus ginie w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Drugi przypadek ptasiej grypy w Polsce odnotowano w województwie opolskim
Drugi przypadek ptasiej grypy w Polsce odnotowano w województwie opolskim (123rf)

Dlatego ważne jest sparzenie jajek przed spożyciem oraz odpowiednia obróbka termiczna mięsa pochodzącego od ptaków. Wirus nie jest przenoszony z czlowieka na człowieka. H5N1 niszczy też alkohol, dlatego producenci ajerkoniaku mogą być spokojni. Naukowcy zalecają gotowanie lub smażenie jajek oraz mięs przez co najmniej 10 minut dla pewnej ochrony przed zarażeniem wirusem ptasiej grypy.

Od roku 2003 na świecie ptasia grypa przyniosła śmierć około 200 osób. Głównie dotyczyło to krajów Azji Południowo-Wschodniej: Wietnamu, Tajlandii. Kambodźy, Indonezji, Turcji.

Te przypadki były zazwyczaj spowodowane nieodpowiednimi zachowaniami. W krajach tych, przypadki śmiertelnej dla ludzi ptasiej grypy najczęściej wynikały z nieodpowiedniego zachowania higieny, jedzenia surowego mięsa czy też z bezpośredniego kontaktu z zakażonymi ptakami.

Ludzie mogą też zarazić się wirusem poprzez kontakt z odchodami i piórami chorego drobiu. Zarazić można się chociażby poprzez dotknięcie piór chorego ptaka.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

Wirus może być przenoszony na obuwiu, odzieży i dłoniach. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność nie tylko w przypadku kontaktu w ptactwem hodowlanym, ale też np podczas spacerów w parku. Każdorazowo po dotknięciu ptactwa należy dokładnie umyć ręce. W hodowlach powinno się używać rękawiczek jednorazowych.

Jajka ptasie i mięso drobiowe należy trzymać z dala od innych produktów żywnościowych, aby uniknąć przeniesienia wirusa. Bardzo dokładnie należy myć wszystkie naczynia i przybory, które miały styczność z surowym mięsem lub jajami, np deski do krojenia i noże.

ZOBACZ TAKŻE

Czynnik chorobotwórczy ptasiej grypy

Objawy zarażenia wirusem ptasiej grypy są podobne do zwykłej grypy i należą do nich ból gardła, gorączka, kaszel, zapalenie spojówek, bóle mięśni. Dolegliwości pojawiają się także ze strony układu pokarmowego i są to bóle brzucha, nudności, biegunki i wymioty. Powikłania dotyczą zachorowań na odmę płucną, krwotoki i uszkodzenia płuc, czy też bardzo poważne schorzenie zwane zespołem Reye’a.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze