Trwa ładowanie...

Koronawirus mutuje. Nowe badania pokazują, co dalej z pandemią

 Maria Krasicka
26.11.2020 16:57
Koronawirus mutuje. Nowe badania
Koronawirus mutuje. Nowe badania (GettyImages)

Z badań przeprowadzonych przez grupę naukowców z Wielkiej Brytanii i Francji wynika, że koronawirus stale mutuje. Jednak mimo że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się po całym świecie, nie staje się on bardziej zaraźliwy.

spis treści

1. Koronawirus mutuje

Naukowcy: prof. Lucy van Dorp, Damien Richard, Cedric C. S. Tan, Liam P. Shaw, Mislav Acman i François Balloux przeprowadzili badania dotyczące mutacji genowych koronawirusa. Pobrali oni patogeny od prawie 47 tys. osób z 99 krajów świata, które wykazały ponad 12,7 tys. mutacji. Naukowcy postanowili zbadać SARS-CoV-2 pod kątem mutacji powodujących łatwiejsze rozprzestrzenianie się.

"Szczęśliwie nie wykryliśmy żadnej mutacji powodującej, że COVID-19 szybciej się rozprzestrzenia" - zapewnia prof. Lucy van Dorp z University College London.

Zobacz film: "Koronawirus. Dr Michał Sutkowski o trzeciej fali COVID-19 w Polsce"

Brytyjka tłumaczy, że do mutacji dochodzi samoistnie wraz z namnażaniem się wirusa. Chociaż teoria genetyki populacji stwierdza, że większość mutacji jest neutralna, niektóre mogą być korzystne lub szkodliwe dla wirusa. Mutacje, które są wysoce szkodliwe, zostaną szybko usunięte z populacji. Te, które są korzystne, będą wzmacniane.

2. Szczepionka na koronawirusa

Nie można więc wykluczyć pojawienia się poważniejszej mutacji, która zmieni zachowanie koronawirusa. Za przykład podała wirusa grypy, który wciąż mutuje i co sezon mamy do czynienia z tak naprawdę inną chorobą.

Autorzy badań nie są w stanie stwierdzić, czy będzie tak samo z COVID-19. Na razie naukowcy pracują nad szczepionkami, które będzie można w najbliższej przyszłości podać pacjentom. Z badań wynika, że niektóre są skuteczne w ponad 90 proc.

Grupa naukowców alarmuje, że wprowadzenie szczepionek na koronawirusa może prowadzić do powstawania nowych mutacji. Wirus może mutować, by "ominąć" barierę ochronną, którą stworzy szczepionka.

Badacze zapewniają, że na ten moment nie ma powodów do obaw, że szczepionki na koronawirusa okażą się nieskuteczne. Według nich liczne mutacje koronawirusa SARS-CoV-2, które odnotowano do tej pory, nie wpłyną na ochronę szczepionek, które mają być zastosowane w najbliższych miesiacach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze