Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nowe wytyczne WHO i UNICEF dotyczące maseczek dla dzieci

Avatar placeholder
Tatiana Kolesnychenko 25.08.2020 08:01
Dzieci od 12 lat powinny nosić maseczki
Dzieci od 12 lat powinny nosić maseczki (East News)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wspólnie zaktualizowali wytyczne dotyczące noszenia maseczek przez dzieci. Eksperci podkreśla, ważną rolę dzieci w walce z pandemią koronawirusa i zalecają zasłanianie nosa i ust nawet uczniom w wieku od 6 lat, jeśli istnieje ryzyko epidemiologiczne.

1. Kiedy dziecko powinno nosić maseczkę?

Nowe zalecenia zostały opublikowane na internetowej stronie Światowej Organizacji Zdrowia. W dokumencie czytamy o ważnej roli dzieci w walce z pandemią koronawirusa.

Kiedy dzieko powinno włożyć maseczkę?
Kiedy dzieko powinno włożyć maseczkę? (East News)

Zarówno WHO, jak i UNICEF zalecają, by dzieci w wieku 12 lat i starsze nosiły maseczki. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, kiedy nie sposób zapewnić dystansu społecznego min. 1 m.

Zobacz film: "Rak piersi"

Co w przypadku dzieci młodszych dzieci? Według WHO i UNICEF to zależy od stopnia zagrożenia. Jeśli czy w danym miejscu wstępuje podwyższone ryzyko epidemiologiczne, dzieci w wieku 6-11 lat również powinny zasłaniać usta i nos.

2. WHO wytyczne dla dzieci

Eksperci jednocześnie podkreślają, że w przypadku noszenia maseczek przez dzieci, ważne jest brać pod uwagę także inne czynniki jak potencjalny wpływ na edukację i rozwój psychospołeczny oraz stan zdrowia (choroby współistniejące).

Noszenie maseczek jest natomiast odradzane dla dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Obie organizacje podkreśliły, że badania sugerują, iż starsze dzieci mogą odgrywać aktywniejszą rolę w przenoszeniu koronawirusa niż młodsze, dodając, że potrzeba więcej danych, by lepiej zrozumieć rolę najmłodszych w transmisji SARS-CoV-2.

To pierwsze tak szczegółowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek przez dzieci i młodzież - wcześniejsze zalecenia przeznaczone były przede wszystkim dla dorosłych.

3. Kogo zarażają dzieci?

Od początku pandemii koronawirusa naukowcy toczą spór o to czy dzieci stanowią zagrożenie epidemiologiczne czy też nie.

- Analizy ognisk zakażenia w rodzinach pokazują, że dzieci są raczej ofiarami COVID-19, ponieważ najbardziej zarażają objawowi dorośli. Nie ulega wątpliwości, że dzieci też chorują, jednak one zarażają głównie rodziców, którzy są z nimi w bliskim kontakcie - mówi dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń". - Przykładowo, dorosły 40-latek z objawami COVID-19 może zarazić ok. 4-5 ludzi, i będzie ich zarażał przez 10 dni, zaś dziecko, które przechodzi koronawirusa bezobjawowo, może zarazić 1-2 osoby i zarażać przez 4-5 dni, i to głównie rodziców - wyjaśnia lekarz.

Dr Grzesiowski wspomniał też o przykładzie Norwegów, którzy otworzyli szkoły w maju oraz dzieci, które uczęszczały tam na zajęcia i nie rozprzestrzeniały masowo koronawirusa.

Zobacz także: Koronawirus. Dzieci wrócą do szkół. Wirusolog: Uczniowie powinni nosić przyłbice

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze