Trwa ładowanie...

Koronawirus. Palacze 14 razy bardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem COVID-19

 Dorota Mielcarek
11.04.2020 13:24
Palacze 14 razy bardziej zagrożeni
Palacze 14 razy bardziej zagrożeni (iStock)

Nowe badania naukowe wskazują, że palacze mogą być 14 razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 niż niepalący. Okazuje się, że utrzymanie płuc w dobrej kondycji jest kluczową sprawą w czasie pandemii koronawirusa.

1. Koronawirus a palacze

Brytyjski rządowy Instytut Zdrowia Publicznego (PHE), powołując się na wyniki badań z Chin, ogłosił, że palacze z COVID-19 są 14 razy bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby niż osoby niepalące. W badaniu przyjrzano się czynnikom, które doprowadziły do postępu zapalenia płuc u pacjentów w trzech szpitalach w Wuhan.

Dyrektor PHE prof. John Newton stwierdził, że nastał czas, w którym najlepiej jest rozstać się z nałogiem, a utrzymanie płuc w jak najlepszej kondycji to kluczowa sprawa podczas pandemii koronawirrusa SARS-CoV-2.

Koronawirus niszczy płuca
Koronawirus niszczy płuca (iStock)
Zobacz film: "Prof. Pyrć o szczepionce na koronawirusa"

Jak wskazują naukowcy, nie tylko płuca na tym zyskają. Oprócz wsparcia dla układu oddechowego rzucenie palenia pozwoli też poprawić wydolność serca.

2. Jak palacze znoszą zakażenie koronawirusem?

Na łamach naukowego czasopisma "The Lancet" , 11 marca ukazał się artykuł autorstwa Hua Cai, wykładowcy z Uniwersytetu kalifornijskiego. Wskazuje on, że mężczyźni w Chinach częściej niż kobiety zapadają na COVID-19, gorzej też tę chorobę przechodzą i częściej umierają.

Dlaczego tak się dzieje? W Chinach papierosy pali 288 milionów mężczyzn (dane z 2018 r.) i 13 milionów kobiet. Dysproporcja robi wrażenia, jednak warto zaznaczyć, że w żadnym innym państwie nie ma tylu palaczy (choć częściowo wynika to z populacji kraju). W Polsce ta dysproporcja wynosi 24 (mężczyźni) do 18 (kobiety) proc. Do nałogowego palenia w 2018 r. (ostanie dane GIS) przyznała się 1/5 Polaków.

3. Palenie papierosów a zakażenie koronawirusem

Według WHO na całym świecie tytoń przyczynia się do śmierci 8 mln ludzi, z czego 1,2 miliona to ofiary tzw. palenia biernego. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza w swoich komunikatach, że nałogowi palacze są narażeni na ciężki przebieg COVID-19 z kilku przyczyn:

"Palacze prawdopodobnie będą bardziej podatni na COVID-19, ponieważ palenie oznacza, że palce (i ewentualnie zanieczyszczone papierosy) mają kontakt z ustami, co zwiększa możliwość przenoszenia wirusa z ręki do ust. Palacze mogą już mieć chorobę płuc lub zmniejszoną pojemność płuc, co znacznie zwiększy ryzyko poważnej choroby" – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze