Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jak zdezynfekować mieszkanie po wirusie SARS-CoV-2?

O ile dezynfekcja telefonu po przyjściu z zakupów czy pracy może być prosta, to odkażenie pomieszczenia po osobie zakażonej koronawirusem już takie nie jest. O to, jak zrobić to skutecznie oraz czy powinniśmy wierzyć najnowszym badaniom sugerującym, że koronawirus żyje na powierzchniach nawet do 28 dni, zapytaliśmy epidemiologa, dr. Tomasza Ozorowskiego.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

1. Czy koronawirus utrzymuje się na powierzchniach do 28 dni?

Do niedawna eksperci WHO, jak i większość epidemiologów oraz wirusologów, trzymali się tezy, że koronawirus SARS-CoV-2 przeżywa na powierzchniach od 4 do 7 dni.

Te założenia podważają jednak naukowcy z Australii. Urząd ds. badań naukowych Csiro opublikował w czasopiśmie naukowym "Virology Journal" raport z najnowszych badań dotyczących przeżywalności patogenu na różnych powierzchniach. Naukowcy postawili tezę, że koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać nawet do 28 dni - głównie na gładkich powierzchniach, takich jak wyświetlacze telefonów komórkowych i bankomaty.

Te doniesienia pojawiły się w wielu mediach, jednocześnie stawiając dotychczasowe przekonania oraz zasady bezpieczeństwa, m.in. sposób dezynfekcji konkretnych typów powierzchni – pod wyraźnym znakiem zapytania.

O to, czy powinniśmy traktować badania Australijczyków za wiarygodne i pewne, a co za tym idzie: zmienić sposób dotychczasowej dezynfekcji powierzchni oraz przedmiotów, zapytaliśmy dr. n. med. Tomasza Ozorowskiego, epidemiologa, konsultanta wojewódzkiego ds. mikrobiologii lekarskiej dla Wielkopolski.

- Aktualnie nie możemy traktować badań australijskich naukowców jako rzetelnego źródła wiedzy, ponieważ jest definitywnie za mało dowodów na ich potwierdzenie. Zaznaczmy, że to była tylko jedna próba. Większość ekspertów mocno krytykuje te doniesienia, zatem nie radziłbym się nimi sugerować – wyjaśnia dr Ozorowski.

- Oznacza to, że nadal trzymamy się dotychczasowych wytycznych potwierdzonych rzetelnymi badaniami, tzn. że patogen koronawirusa poza żywym organizmem utrzymuje sie ok. 4 dni, maksymalnie 7 w temperaturze pokojowej – dodaje epidemiolog.

2. SARS-CoV-2 nadal najgroźniejszy drogą kropelkową

Dr Tomasz Ozorowski jednocześnie przypomina, że do zakażenia wciąż najłatwiej dochodzi drogą kropelkową, czyli najprościej rzecz ujmując: w bezpośrednim i bliskim kontakcie z osobą zakażoną. Wiemy jednak, że wirus jest również aktywny w powietrzu, co obecnie bada amerykańskie CDC (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom), dlatego eksperci sugerują częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa więcej osób, oraz noszenie masek, które cały czas uznawane są za jedną z najskuteczniejszych form ochrony przed wirusem.

Pozostaje jeszcze kwestia zakażenia się przez kontakt z powierzchnią, na której żyje koronawirus.

- Prawdopodobieństwo zakażenia się SARS-CoV-2 przez kontakt z powierzchnią, na której żyje patogen, jest niewielkie w porównaniu do transmisji wirusa drogą kropelkową. Dla bezpieczeństwa zalecana jest jednak dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, które dotykała lub mogła dotykać osoba zakażona lub potencjalnie zakażona – tłumaczy epidemiolog.

Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) donosi, że do tej pory nie potwierdzono naukowo zakażenia koronawirusem poprzez kontakt z przedmiotem lub powierzchnią, na której żył patogen, ale nie można tego wykluczyć.

3. Alkohol wciąż najlepszym sposobem dezynfekcji skóry i powierzchni

Dla bezpieczeństwa własnego i innych eksperci zalecają dezynfekcję przedmiotów i powierzchni, których dotykamy, będąc w miejscach, gdzie przebywa więcej osób - w tym również potencjalnie zakażonych. Mowa o sklepach, galeriach handlowych, punktach gastronomicznych, szkołach, a także parkach czy miejscach kultury i rozrywki. Zazwyczaj dotykamy tam telefonów, galanterii, okularów, ubrań itp. Warto je zdezynfekować po powrocie do domu, a nawet podczas dłuższego pobytu na mieście czy w pracy.

Czym najlepiej dezynfekować powierzchnie i przedmioty?

- Wciąż najlepszym środkiem zabijającym wirusy jest alkohol, najlepiej 60- lub 70-procentowy etanol, co istotne - zarówno jeśli chodzi o skórę, jak i przedmioty oraz powierzchnie mniejsze. Natomiast do dezynfekcji dużych powierzchni zalecałbym środki chlorowe – tłumaczy epidemiolog.

4. Jak usunąć wirusa z mieszkania, w którym przebywał zakażony?

Ważnym elementem ochrony przed zakażeniem się SARS-CoV-2, ale też innymi łatwo rozprzestrzeniającymi się wirusami, może być odpowiednia dezynfekcja pomieszczenia, w którym przebywał chory lub potencjalnie zakażony. Głównie chodzi tutaj o biura, klasy, mieszkania czy domy. Ośrodki medyczne mają bowiem tę procedurę opanowaną już do perfekcji.

Dr Ozorowski wymienia cztery ważne punkty, o których trzeba pamiętać, chcąc pozbyć się patogenów koronawirusa z pomieszczenia zamkniętego:

  • Dokładna dezynfekcja (nawet kilkukrotna) powierzchni i przedmiotów dotykanych przez osobę zakażoną środkiem alkoholowym.
  • Wypranie ubrań i pościeli, których używał chory, najlepiej w 60 stopniach.
  • Wietrzenie pomieszczeń, jeśli u osoby zakażonej wystąpiły objawy, takie jak kaszel lub katar. W powietrzu wirus przeżywa około kilkunastu godzin, zatem na taki czas można pozostawić otwarte lub uchylone okno. Warto również regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa więcej osób.
  • Opuszczenie mieszkania na okres 4-7 dni, czyli na czas, w jakim wirus żyje.

Zobacz także: Nowy typowy objaw COVID-19 u seniorów. Naukowcy apelują do opiekunów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.