Trwa ładowanie...

Koronawirus. Odkażanie mieszkania po chorobie - jak to zrobić, w ilu stopniach wyprać ręczniki?

Avatar placeholder
27.03.2020 17:19
Sprzątanie mieszkania po chorobie
Sprzątanie mieszkania po chorobie (iStock)

Epidemia wirusa SARS Cov-2 sprawiła, że wiele osób na świecie zaczęło zwracać większą uwagę na higienę przestrzeni osobistej. Warto pamiętać, by wirusy i bakterie przenoszone drogą kropelkową mogą osiadać również na powierzchniach. Dlatego warto pamiętać o tym, by odkażać mieszkanie po chorobie.

1. Jak długo koronawirus żyje na powierzchniach?

Badania na temat tego, jak długo koronawirus żyje na płaskich powierzchniach, przeprowadzono w Narodowym Instytucie Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton we współpracy z Uniwersytetami w Princeton i Kalifornii. Ich wyniki pokazały, że w powietrzu (w temperaturze pokojowej) wirus utrzymuje się 3 godziny.

Na klamkach, uchwytach, czy włącznikach światła mogą się utrzymywac bakterie (iStock)
Na klamkach, uchwytach, czy włącznikach światła mogą się utrzymywac bakterie (iStock)

Okazuje się, że żywotność wirusa na powierzchniach jest powiązana z materiałami, z jakich są wykonane. Koronawirus utrzymuje się do 4 godzin na miedzi, do 24 godzin na tekturze, natomiast na plastiku i stali nierdzewnej utrzymuje się nawet do trzech dni.

Poprawne odkażanie mieszkania może być przydatne jednak nie tylko w kontekście koronawirusa. Pomoże pozbyć się z mieszkania bakterii, wirusów, czy grzybów, które również mogą być niebezpieczne dla zdrowia domowników.

Zobacz także: WHO zmienia wytyczne dotyczące Ibuprofenu

2. Jak odkazić mieszkanie po chorobie?

Mając na uwadze badania naukowców z USA, musimy pamiętać o tym, że nawet zwykła grypa może być zagrożeniem dla osób przebywających w tym samym mieszkaniu, nawet kiedy my już wyzdrowieliśmy. Dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach odkażania mieszkania. Dzięki temu skrócimy obecność wirusów i bakterii w naszym otoczeniu.

Odkażanie powinniśmy zacząć od przewietrzenia mieszkania. Warto pamiętać, że zwykłe uchylenie okna nie załatwi sprawy. Musimy otworzyć okna, tak szeroko, jak pozwala ich zamocowanie i wietrzyć co najmniej pół godziny. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej cyrkulacji powietrza niektóre bakterie czy grzyby mogą unosić się w powietrzu.

Następnym krokiem powinno być wyparzenie sztućców i naczyń – dzięki temu unikniemy najprostszej drogi rozprzestrzeniania się zarazków. Wiele osób zapomina jednak o tym, by zdezynfekować również przedmioty i powierzchnie, z którymi miała styczność chora osoba. Dlatego należy dokładnie umyć umywalkę, toaletę, brodzik lub wannę. Ale również klamki, czy włączniki światła.

3. Jak prawidłowo wyprać ręczniki?

Należy wyprać wszystkie ręczniki (a także pościel) w 60 stopniach - jest to temperatura, w której giną wirusy. Można też wywietrzyć materac.

Oczywistym działaniem będzie wyrzucenie wszystkich produktów jednorazowych używanych przez chorego – zużytych chusteczek, czy ręczników papierowych. Najlepiej pozbywać się ich na bieżąco, ale jeśli ktoś tego nie zrobił do tej pory, to jest to ostateczny moment. Należy wymienić również gąbki do kąpieli i szczoteczki do zębów, których używano w czasie infekcji wirusowej.

Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie wszystkich powierzchni płaskich: umycie podłogi, odkurzenie dywanów, czy przetarcie blatów. Gąbki, ścierki i mopy użyte do czyszczenia, najlepiej wyrzucić zaraz po wykonaniu odkażania. Pamiętajmy, że do dezynfekcji najlepiej nadają się środki czyszczące na bazie alkoholu.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze