Trwa ładowanie...

Heparizen - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, sposób stosowania, skutki uboczne

 Paula Komendarczuk
08.11.2023 16:30
Heparizen to lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego.
Heparizen to lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego. (Adobe Stock)

Heparizen to żel przeznaczony do wspomagającego leczenia stanów zapalnych żył kończyn dolnych, zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, obrzęków, krwiaków i stłuczeń. Preparat może być też stosowany profilaktycznie, aby uniknąć wystąpienia blizn oraz bliznowców. Jakie są zastosowania Heparizen w dziedzinie medycyny?

spis treści

1. Co to jest Heparizen i do czego służy?

Heparizen jest żelem przeznaczonym do stosowania zewnętrznego na skórę, który wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe. Substancją czynną jest heparyna, czyli polisacharyd wytwarzany naturalnie przez komórki tuczne oraz bazofile.

Przeciwdziała powstawaniu skrzepów, ale nie rozpuszcza tych już istniejących. Heparyna stosowana na skórę działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Redukuje uczucie napięcia, obrzęk i ból, zmniejsza też widoczność krwiaków. Hamuje powierzchniowe stany zapalne i wspomaga metabolizm tkanek podskórnych, skracając czas choroby.

2. Skład żelu Heparizen

Jeden gram żelu zawiera 1000 j.m. heparyny sodowej. Pozostałe substancje to: etanol 96%, karbomer, dietanoloamina, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz woda oczyszczona.

3. Wskazania do stosowania żelu Heparizen

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Heparizen jest lekiem wspomagającym leczenie:

  • żylaków kończyn dolnych,
  • stanów pourazowych (obrzęków, krwiaków i stłuczeń),
  • stanów zapalnych żył kończyn dolnych,
  • zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych.

Wskazaniem do stosowania preparatu jest również profilaktyka przerosłych blizn i bliznowców.

4. Przeciwwskazania do stosowania żelu Heparizen

Żelu Heparizen nie należy stosować w przypadku uczulenia na heparynę sodową lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, na przykład estry kwasu parahydroksybenzoesowego (tzw. parabeny).

Lek nie jest przeznaczony do używania w przypadku otwartych, sączących się lub krwawiących ran oraz zmian skórnych o nieznanej przyczynie. Heparizen nie powinien mieć też kontaktu z okolicami oczu ani błonami śluzowymi.

5. Jakie są dawki i sposób stosowania Heparizen?

Lek należy stosować zgodnie z informacjami umieszczonymi na ulotce lub wskazówkami udzielonymi przez lekarza bądź farmaceutę. Heparizen jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, należy nakładać go na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry i jej najbliższą okolicę 1-3 razy na dobę.

Zaleca się w tym celu rozprowadzenie 5-10 centymetrów żelu i wmasowywanie go przez kilka minut. Nie istnieją informacje na temat objawów przedawkowania, ale nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia tej pominiętej.

6. Możliwe działania niepożądane po zastosowaniu Heparizen

Heparizen, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, ale nie występują one u każdego pacjenta. Możliwe skutki uboczne występują zazwyczaj na skutek długotrwałego stosowania preparatu, wśród nich wymienia się świąd, rumień, zaczerwienienie, wysypkę, suchość skóry, stan zapalny skóry, uczucie pieczenia lub zimna.

Podczas miejscowego stosowania leku Heparizen nie zaobserwowano interakcji z preparatami nakładanymi na skórę. Interakcje z doustnymi lekami są mało znaczące, jedynie u osób przyjmujących środki przeciwzakrzepowe obserwowano wydłużony czas krzepnięcia krwi oraz nasilone działanie heparyny sodowej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze