Trwa ładowanie...

Koronawirus: Spanie przy otwartym oknie może zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet o 50 proc.

 Maria Krasicka
24.11.2020 18:21
Spanie przy otwartym oknie
Spanie przy otwartym oknie (GettyImages)

Spanie przy otwartym oknie mogło być wcześniej osobistą preferencją, a nie wyborem dokonanym z jakiegoś konkretnego powodu. Jednak brytyjscy naukowcy udowodnili, że mogłoby to być lepsze dla naszego zdrowia. Jak wynika z nowego raportu Environmental Modeling Group, jedną ze skutecznych metod ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem jest spanie przy otwartym oknie.

spis treści

1. Spanie przy otwartym oknie

Raport naukowców z Environmental Modeling Group wykazał, że słaby przepływ powietrza zwiększa ryzyko złapania koronawirusa z cząstek unoszących się w powietrzu. Ilość cząsteczek jest zmniejszana o połowę "po podwojeniu współczynnika wentylacji". Co za tym idzie: częste wietrzenie obniża ryzyko zakażenia aż o 50 proc!

Mając to na uwadze, zaleca się wietrzenie w domu i w miejscu pracy, najlepiej pozostawiając uchylone okna tak długo, jak to możliwe, w tym podczas snu. Jest to pożądana dobra praktyka dla każdego.

Zobacz film: "Chcesz się wysypiać? Śpij na lewym boku"

Profesor Linda Bauld, ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu, powiedziała, że korzyści zdrowotne związane z wietrzeniem są widoczne:

"Jak najczęstsze wietrzenie mieszkania powinno być uznane za równie istotny sposób na zapobieganie zakażeniu koronawirusem, co mycie rąk, zachowywanie bezpiecznej odległości od innych osób czy noszenie maseczki ochronnej" - mówi ekspertka i dodaje, że pozostawienie otwartych okien (dzięki umożliwieniu lepszej wentylacji pomieszczeń) zmniejsza ryzyko zakażenia aż o połowę.

"Powinniśmy poświęcić więcej uwagi odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, w których przebywamy, a zwłaszcza śpimy. Wyniki badań dotyczące wietrzenia będą stawały się coraz ważniejsze, w miarę wzrostu dowodów na to, że koronawirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się drogą powietrzną na większe obszary".

2. Spanie przy otwartym oknie pomaga w koncentracji

Dr Shaun Fitzgerald, dyrektor centrum naprawy klimatu na Uniwersytecie w Cambridge, również argumentował, że spanie przy otwartych oknach ma wiele zalet zdrowotnych. Może to znacznie poprawić jakość snu i sprawić, że będziemy czuć się bardziej przytomni w ciągu dnia. Powodem jest zmniejszenie ilości dwutlenku węgla, którą wdychamy w nocy.

"Badania wykazały, że zdolność uczenia się i koncentracja dzieci ulegają poprawie, jeśli uda się obniżyć poziom wdychanego dwutlenku węgla do mniej niż 2 tys. części na milion"– mówi dr Fitzgerald.

Spanie przy otwartym oknie
Spanie przy otwartym oknie (GettyImages)

Ekspert dodaje, że zimą lepiej jest otwierać okno od góry. Jest to polecane, ponieważ zimne powietrze jest gęstsze i cięższe niż ciepłe. W związku z tym zimne powietrze będzie wchodzić i powoli opadać na poziom podłogi.

"Staraj się nie dopuścić do zbytniego wychłodzenia pomieszczenia, ponieważ temperatura w pomieszczeniu poniżej 18 stopni może mieć negatywne skutki, szczególnie dla osób, które mają problemy zdrowotne" - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze