Koronawirus: śmiertelność. Kto jest w grupie największego ryzyka?
Szacuje się, że nawet 40-70 procent dorosłych na całym świecie może zachorować na koronawirusa. Obecnie śmiertelność na skutek tego patogenu wynosi aż 3,4 proc. i znacznie przekroczyła wskaźnik umieralności w wyniku grypy sezonowej (ok. 1 proc). Sprawdź, kto znajduje się w grupie największego ryzyka.
- 1. Co to jest koronawirus?
- 2. Koronawirus: śmiertelność w skali globalnej
- 3. Koronawirus: śmiertelność według wieku
- 4. Koronawirus: śmiertelność osób z chorobami przewlekłymi
- 5. Koronawirus: śmiertelność wśród kobiet i mężczyzn
- 6. Koronawirus: śmiertelność wśród dzieci i kobiet w ciąży
- 7. Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?
1. Co to jest koronawirus?
Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano pod koniec 2019 roku w Wuhan, które jest uważane za epicentrum pandemii. COVID-19, którą wywołuje wirus, to choroba dróg oddechowych charakteryzująca się wysoka gorączka, zmęczeniem i uporczywym suchym kaszlem.
Czasami dodatkowo pojawia się katar i biegunka. Do tej pory nie istnieje szczepionka na koronawirusa, około 80 procent chorych nie wymaga leczenia, natomiast 1 na 6 osób ma poważne trudności z oddychaniem i wymagane jest użycie respiratora.
Głównym źródłem transmisji wirusa jest droga kropelkowa oraz styczność z zakażonymi przedmiotami (dotknięcie ich i przeniesienie zarazków do oczu, nosa lub ust). Przyjmuje się, że koronawirus może żyć na powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, ale ma na to wpływ rodzaj powierzchni i temperatura otoczenia.
2. Koronawirus: śmiertelność w skali globalnej
Obecnie koronawirus jest określany mianem pandemii, a jego śmiertelność wynosi 3,4 proc. w skali globalnej. Według początkowych badań umieralność szacowała się w okolicach 2 proc., ale wskaźnik dosyć szybko wzrósł.
Oznacza to, że koronawirus jest bardziej śmiertelny niż grypa sezonowa, porównywanie tych dwóch chorób nie ma większego sensu. Według Światowej Organizacji Zdrowia śmierć w wyniku grypy wynosi około 1 proc.
Dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że badania nad koronawirusem trwają, ale wiadomo że jest to zupełnie inny patogen o unikalnych cechach i nie występuje wiele podobieństw wirusa do grupy, SARS czy MERS.
3. Koronawirus: śmiertelność według wieku
- wiek powyżej 80 lat - 14,8 proc.,
- 70-79 lat - 8,0 proc.,
- 60-69 lat - 3,6 proc.,
- 50-59 lat - 1,3 proc.,
- 40-49 lat - 0,4 proc.,
- 30-39 lat - 0,2 proc.,
- 20-29 lat - 0,2 proc.,
- 10-19 lat - 0,2 proc.
4. Koronawirus: śmiertelność osób z chorobami przewlekłymi
- choroby układu krążenia - 11 proc.,
- cukrzyca - 7 proc.,
- wysokie ciśnienie krwi - 6 proc.,
- problemy z płucami - 6 proc.,
- wieloletnie palenie - 6 proc.
U około 14 proc. przypadków koronawirus wywołuje ciężkie schorzenia, w tym zapalenie płuc i duszności. U około 5 proc. stan pacjenta jest krytyczny, dochodzi m.in. do niewydolności oddechowej, wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej.
5. Koronawirus: śmiertelność wśród kobiet i mężczyzn
Naukowcy z Centrum Kontroli Chorób i Prewencji po analizie przypadków koronawirusa w Chinach doszli do wniosku, że śmiertelność wśród mężczyzn wynosi średnio 2,8 proc., natomiast wśród kobiet jest zdecydowanie niższa - 1,7 proc.
Co ciekawe, patogen atakuje w równym stopniu bez względu na płeć, ale mężczyźni częściej umierają w wyniku koronawirusa. Podobny mechanizm miał miejsce także w przeszłości, na przykład w trakcie pandemii hiszpanki.
Natomiast w 2003 roku podczas epidemii SARS w Hongkongu było więcej zarażonych kobiet, ale śmiertelność u mężczyzn była aż o 50 procent wyższa. Taka sama sytuacja odbyła się podczas epidemii MERS - zmarło około 32 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że kobiety lepiej radzą sobie z infekcjami wirusowymi i mają znacznie silniejszą odpowiedź immunologiczną niż mężczyźni. Kobiety produkują też mocniejszą reakcję po szczepieniach, a ich organizmy mają więcej przeciwciał i są w stanie sprawniej uporać się z chorobą.
6. Koronawirus: śmiertelność wśród dzieci i kobiet w ciąży
Dzieci w wieku 0-9 lat oraz nastolatkowie do 19. roku życia to zaledwie 1 proc. zakażonych. Nie było przypadku zgonu dziecka poniżej 9. roku życia, natomiast śmiertelność w przedziale 10-19 lat wynosi 0,2 proc.
Nie zauważono także, aby koronawirus często pojawiał się u kobiet w ciąży, zazwyczaj ciężarne przechodzą chorobę łagodnie. Koronawirus w trzecim trymestrze ciąży nie ma wpływu na zdrowie dziecka, nie wykryto wirusa w płynie owodniowym, krwi pępowinowej ani mleku matki.
Z kolei u noworodków patogen objawia się gorączką, nie pojawiają się inne schorzenia ani powikłania. Dzieci również bez problemu radzą sobie z zakażeniem, ale mogą transmitować wirusa na inne osoby.
7. Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?
- Nie podróżuj,
- pozostań w domu,
- ogranicz wyjścia z mieszkania do niezbędnego minimum,
- nie spotykaj się z innymi ludźmi,
- myj ręce ciepłą wodą z mydłem po każdym wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po wydmuchaniu nosa i po powrocie do domu,
- unikaj dotykania twarzy, szczególnie okolicy ust, nosa i oczu,
- staraj się utrzymać odległość przynajmniej 1 metra od innych osób,
- nie witaj się przez podawanie ręki ani całowanie,
- wysypiaj się,
- jedz zdrowe, pełnowartościowe posiłki.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.