Trwa ładowanie...

Koronawirus. Szwecja znowu zaskakuje. Zakażeń jest coraz więcej zakażeń, a rząd łagodzi obostrzenia

Avatar placeholder
23.10.2020 08:45
Koronawirus w Szwecji. Koniec z izolacją emerytów
Koronawirus w Szwecji. Koniec z izolacją emerytów (Getty Images)

Rząd Szwecji postanowił od 1 listopada zwiększyć limit publiczności na imprezach, a także znieść zalecenia o samoizolacji dla osób w wieku powyżej 70. roku. Dezycja jest zaskakująca, ponieważ w kraju rośnie liczba zakażeń. "Nie jest rozsądne, aby grupy ryzyka zmuszone były w dłuższej perspektywie ponosić tak dużą odpowiedzialność za społeczeństwo" - uważa Johan Carlson, szef Urzędu Zdrowia Publicznego Szwecji.

1. Szwecja łagodzi restrykcje

Limit liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na imprezach kulturalnych, sportowych, a także zgromadzeniach związków wyznaniowych, został zwiększony z 50 do 300. Premier Szwecji Stefan Loefven podkreślaił jednak, że organizatorzy będą musieli spełnić szereg wymogów, w tym zapewnić miejsca siedzące oraz możliwość zachowania conajmniej 1 m dystansu. Wytyczne te opracowali eksperci szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego.

Koronawirus w Szwecji. Koniec z izolacją emerytów
Koronawirus w Szwecji. Koniec z izolacją emerytów (Getty Images)

"W naszej ocenie zmiana ta nie spowoduje ryzyka wzrostu zakażeń" - podkreślił Loefven.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska mówi, jakich objawów COVID-19 nie należy lekceważyć (WIDEO)"

Kluby nocne i dyskoteki dalej będzie obowiązywał limit do 50 osób.

2. Koniec izolacji seniorów

W czwartek 22 października szwedzki rząd również zadecydował o cofnięciu rekomendacji o samoizolacji lub unikaniu kontaktów społecznych dla osób z grup ryzyka. Chodzi przede wszystkim o osoby w wieku powyżej 70 lat oraz obciążone przewlekłymi chorobami.

Jak wytłmaczył Leny Hallengren, szwedzki minister ds. socjalnych obecnie osoby strasze i chore powinny powinny przestrzegać ogólnych zaleceń. Należą do nich częstę mycie rąk oraz unikanie dużych zgromadzeń. Zasłanianie ust i nosa wciąż nie jest obowiązkowe w Szwecji.

Jak podkeślił Johan Carlson, szef Urzędu Zdrowia Publicznego wcześniej izolacja seniorów przyniosła dobre efekty, ponieważ pomogła odciążyć służbę zdrowia.

"Nie jest rozsądne, aby grupy ryzyka zmuszone były w dłuższej perspektywie ponosić tak dużą odpowiedzialność za społeczeństwo. Zwłaszcza, gdy fizyczne i psychiczne konsekwencje pozostawania w izolacji są dla nich znaczące i mogą pogorszać stan" - powiedział Carlson.

3. Koronawirus w Szwecji

Szwecja znowu zaskakuje, podejmując tak liberalne decyzje, kiedy większość rządów w Europie zaostrza restrykcje. Tym bardziej, że w ostatnich dniach również w Szwecji odnotowuje się większą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem.

W czwartek 22 października SARS-CoV-2 potwierdzono u 1614 osób. To najwyższy dobowy przyrost od końca czerwca.

Od początku epidemii z powodu COVID-19 zmarło 5930 osób.

Zobacz również: Dr Dzieciątkowski: Jestem przerażony tym, co się dzieje w Polsce. Koronawirusa puszczono samopas

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze