Trwa ładowanie...

Koronawirus. Szwecja znowu zaskakuje. Zakażeń jest coraz więcej zakażeń, a rząd łagodzi obostrzenia

Rząd Szwecji postanowił od 1 listopada zwiększyć limit publiczności na imprezach, a także znieść zalecenia o samoizolacji dla osób w wieku powyżej 70. roku. Dezycja jest zaskakująca, ponieważ w kraju rośnie liczba zakażeń. "Nie jest rozsądne, aby grupy ryzyka zmuszone były w dłuższej perspektywie ponosić tak dużą odpowiedzialność za społeczeństwo" - uważa Johan Carlson, szef Urzędu Zdrowia Publicznego Szwecji.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska mówi, jakich objawów COVID-19 nie należy lekceważyć (WIDEO)"

1. Szwecja łagodzi restrykcje

Limit liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na imprezach kulturalnych, sportowych, a także zgromadzeniach związków wyznaniowych, został zwiększony z 50 do 300. Premier Szwecji Stefan Loefven podkreślaił jednak, że organizatorzy będą musieli spełnić szereg wymogów, w tym zapewnić miejsca siedzące oraz możliwość zachowania conajmniej 1 m dystansu. Wytyczne te opracowali eksperci szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego.

Koronawirus w Szwecji. Koniec z izolacją emerytów
Koronawirus w Szwecji. Koniec z izolacją emerytów (Getty Images)

"W naszej ocenie zmiana ta nie spowoduje ryzyka wzrostu zakażeń" - podkreślił Loefven.

Kluby nocne i dyskoteki dalej będzie obowiązywał limit do 50 osób.

2. Koniec izolacji seniorów

W czwartek 22 października szwedzki rząd również zadecydował o cofnięciu rekomendacji o samoizolacji lub unikaniu kontaktów społecznych dla osób z grup ryzyka. Chodzi przede wszystkim o osoby w wieku powyżej 70 lat oraz obciążone przewlekłymi chorobami.

Jak wytłmaczył Leny Hallengren, szwedzki minister ds. socjalnych obecnie osoby strasze i chore powinny powinny przestrzegać ogólnych zaleceń. Należą do nich częstę mycie rąk oraz unikanie dużych zgromadzeń. Zasłanianie ust i nosa wciąż nie jest obowiązkowe w Szwecji.

Jak podkeślił Johan Carlson, szef Urzędu Zdrowia Publicznego wcześniej izolacja seniorów przyniosła dobre efekty, ponieważ pomogła odciążyć służbę zdrowia.

"Nie jest rozsądne, aby grupy ryzyka zmuszone były w dłuższej perspektywie ponosić tak dużą odpowiedzialność za społeczeństwo. Zwłaszcza, gdy fizyczne i psychiczne konsekwencje pozostawania w izolacji są dla nich znaczące i mogą pogorszać stan" - powiedział Carlson.

3. Koronawirus w Szwecji

Szwecja znowu zaskakuje, podejmując tak liberalne decyzje, kiedy większość rządów w Europie zaostrza restrykcje. Tym bardziej, że w ostatnich dniach również w Szwecji odnotowuje się większą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem.

W czwartek 22 października SARS-CoV-2 potwierdzono u 1614 osób. To najwyższy dobowy przyrost od końca czerwca.

Od początku epidemii z powodu COVID-19 zmarło 5930 osób.

Zobacz również: Dr Dzieciątkowski: Jestem przerażony tym, co się dzieje w Polsce. Koronawirusa puszczono samopas

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.