Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Biegacze i rowerzyści powinni nosić maseczki? Symulacja

Naukowcy już dawno obalili tezę, że zachowanie 2-metrowej odległości od siebie wyeliminuje ryzyko zarażenia się Covid-19. Belgijscy i holenderscy badacze, którzy przy pomocy symulacji sprawdzili, jak wygląda przepływ powietrza między poruszającymi się ludźmi, nie mają wątpliwości, że zasada utrzymywania małego dystansu społecznego jest nieskuteczna.

Zobacz film: "Polskie testy na koronawirusa"

1. Koronawirus. Bieganie i jazda na rowerze bez maseczki

Naukowcy z Belgii i Holandii połączyli siły i przeprowadzili badanie, które miało na celu sprawdzenie, czy zachowanie odległości jednego, czy dwóch metrów między ludźmi ma sens. Wnioski, do jakich doszli, są szokujące. Okazuje się, że zachowanie dwumetrowej przerwy między ludźmi jest skuteczne, tylko jeśli te osoby stoją w pomieszczeniu lub na zewnątrz przy małym wietrze.

Wszystko zmienia się, kiedy się poruszamy.

Szybki chód, bieganie i jazda na rowerze bez maseczki, powinny oznaczać zachowanie znacznie większych odległości między ludźmi, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Do badania wykorzystano program, który do tej pory stosowano do poprawy osiągów sportowców. Symuluje przepływ powietrza (i cząsteczek śliny - w tym wirusów) między poruszającymi się ludźmi.

2. Przemieszczanie się koronawirusa

Ludzie idący jeden za drugim powinni zachować 4- lub 5-metrową przerwę. Jeśli zmniejszymy dystans do metra lub dwóch, a osoba z przodu kichnie lub zacznie kasłać, pozostawi za sobą chmurę dużych cząstek śliny, które nie zdążą opaść, zanim wejdzie w nie druga osoba. Im szybciej się poruszamy, tym większe odległości powinniśmy zachować.

3. Jaką odległość powinni zachować od siebie biegacze?

Biegacze i powolni rowerzyści powinni utrzymywać przerwę 10 metrów. Jadąc na rowerze szybkim tempem, powinniśmy trzymać się 20 metrów za innymi. I dodatkowo zwiększać odległość, jeśli mijamy kogoś poruszającego się w przeciwnym kierunku.

Źródło: Ansys

Zobacz także: Jak działa maseczka? Symulacja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.