Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dlaczego powinniśmy zachować odległość?

Obecna wiedza na temat koronawirusa SARS-CoV-2 mówi nam, że wystarczy zachować odpowiednią odległość od innych, by znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by zachować odstęp 1,5 metra. Naukowiec z MIT uważa, że to może być niewystarczające.

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

1. Bezpieczna odległość - po co?

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez prof. Lydię Bourouibę z amerykańskiej MIT, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni politechnicznych na świecie. Zdaniem prof. Bourouiby, obecne wytyczne bazują na badaniach, które pochodzą z lat trzydziestych XX w. Od tamtego czasu nasza wiedza na temat przenoszenia się wirusów zmieniła się diametralnie. Amerykanka sama pracowała przez całą swoją karierę nad dynamiką rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii.

Wytyczne dotyczące bezpiecznej odległości mogą się niedługo zmienić (iStock)
Wytyczne dotyczące bezpiecznej odległości mogą się niedługo zmienić (iStock)

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Ostatnie jej badania (opublikowane na łamach portalu Journal of the American Medical Association Network) dowodzą, że niewielkie krople zawierające wirusy mogą przebyć nawet osiem metrów, kiedy kichamy.

2. Kichanie - na jaką odległość przenoszą się wirusy?

W badaniu możemy przeczytać, że, według chińskich raportów, cząsteczki zawierające wirusy można było odnaleźć nawet w systemach wentylacji szpitali, w których przebywali ludzie cierpiący na COVID-19. Dlatego prof. Bourouiba obawia się, że obecne środki ostrożności mogą nie być efektywnym sposobem walki z pandemią.

Zobacz także: Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?

Oznacza to również, że pracownicy opieki medycznej na całym świecie są w znacznie większym zagrożeniu, niż sądziliśmy do tej pory. Jej zdaniem Światowa Organizacja Zdrowia powinna ponownie przeanalizować swoje wytyczne i wprowadzić do nich poprawki, które pomogą skuteczniej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

3. Zalecenia WHO dotyczące odległości

Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczna odległość wynosi zaledwie trzy stopy (niecały metr). W swoim komunikacie, przedstawiciele WHO zaznaczyli jednak, że monitorują sytuację na świecie i w miarę, jak będą pojawiały się dowody naukowe, organizacja będzie aktualizowała swoje wytyczne.

Polskie Ministerstwo Zdrowia jest bardziej zachowawcze i proponuje, by utrzymać nie mniej niż 1,5 metra odstępu między osobami w miejscu publicznym.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.