Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy godziny dla seniorów to skuteczne rozwiązanie? Prof. Kubicki ma wątpliwości (WIDEO)

Zobacz film: "Prof. Paweł Kubicki o ochronie seniorów podczas drugiej fali pandemii SARS-CoV-2 w Polsce"

W ostatnich dniach obserwujemy lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Specjaliści apelują przede wszystkim o ochronę osób starszych i schorowanych, rząd wprowadza godziny dla seniorów. Czy jedną z najskuteczniejszych form ochrony mógłby być dla nich odgórny nakaz pozostania domach? - To jest niewykonalne w Polsce – komentuje w programie "Newsroom" prof. Paweł Kubicki.

Seniorzy i osoby z chorobami przewlekłymi to grupy najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2. To dlatego tak ważna jest ich ochrona. Rząd wprowadził ponownie godziny dla seniorów w sklepach, ale czy to wystarczy? O to, czy dobrym rozwiązaniem w celu ich ochrony, byłby nakaz pozostania seniorów w domach w okresie pandemii, zapytano prof. Pawła Kubickiego. Jego zdaniem w Polsce nie ma to szans. Dlaczego?

- Po pierwsze: zakaz opuszczania domów jest niemożliwy do zrealizowania, a po drugie: nie pomoglibyśmy osobom, które byśmy zamknęli w domach. W praktyce byłoby to nakazanie śmierci w samotności w domu, bez wystarczającego wsparcia. Nie jesteśmy w stanie odizolować grupy społecznej, jaką są osoby starsze, ponieważ nie mamy tak wydolnego systemu – twierdzi prof. Kubicki.

- Możemy działać punktowo i zamykać pewne obszary, ale to tyle – dodaje.

Czy wprowadzenie godzin dla seniorów w sklepach jest skutecznym rozwiązaniem mającym chronić osoby starsze przed zakażeniem?

Prof. Kubicki twierdzi, że to głównie działanie wizerunkowe rządu. Jego zdaniem nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że to sklepy są największym źródłem zakażeń, więc trudno mówić w tej kwestii o skutecznej ochronie osób starszych. Ponadto w sklepie - to personel może być źródłem zakażenia, stąd to rozwiązanie nie jest dokładnie przemyślane.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza