Trwa ładowanie...

Kupiłeś? Odnieś do sklepu. Lidl wydaje ostrzeżenie dla tych województw

 Katarzyna Prus
15.03.2023 10:31
Wycofanie ziemniaków dotyczy sklepów w ośmiu województwach
Wycofanie ziemniaków dotyczy sklepów w ośmiu województwach (East News)

Lidl wycofuje partię ziemniaków, w których wykryto szkodliwy dla zdrowia pestycyd. Jego poziom przekraczał dopuszczalne normy. Może to "stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów". Warzywa mają zniknąć ze sklepów w ośmiu województwach.

spis treści

1. Szkodliwy pestycyd w ziemniakach

O wycofaniu partii ziemniaków prowadzonym przez Lidl poiformował Główny Inspektor Sanitarny. Chodzi o zawartość szkodliwego dla zdrowia pestycydu.

"Na podstawie oceny ryzyka uznano, że spożycie ziemniaków zawierających stwierdzony poziom chloroprofamu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów" - czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez GIS.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Szczegóły wycofania:

Nazwa produktu: Ziemniaki jadalne sałatkowe 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE

Numer partii: L 09/02

Zapakowane dla: Lidl Sp. z o.o. Sp. k., Jankowice ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne

Zakład pakujący: P. P-U-H Awex sp. z o.o. Kościuszków 11, 63-460 Nowe Skalmierzyce

2. GIS ostrzega klientów

Jak informuje GIS, procedura wycofania ziemniaków została już wdrożona. Warzywa były sprzedawane w województwach: łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

W jednej partii ziemniaków wykryto szkodliwy pestycyd
W jednej partii ziemniaków wykryto szkodliwy pestycyd (GIS)

Klienci mogą też zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

Inspekcja sanitarna monitoruje wycofanie kwestionowanej partii z obrotu w Polsce i prowadzi dalsze postępowanie wyjaśniające. Jednocześnie ostrzega, by nie spożywać ziemniaków z tej konkretnej partii.

3. Pestycydy szkodliwe dla zdrowia

- Choć stosowanie pestycydów jest ściśle regulowane, to niestety tych pestycydów faktycznie mamy w Polsce dużo, zwłaszcza w żywności roślinnej. Ich nadmierna konsumpcja wpływa bardzo negatywnie na układ nerwowy, hormonalny czy pokarmowy – mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Dr Stolińska wyjaśnia, że stosowanie pestycydów przynosi wiele korzyści, m.in. chroniąc przed zarazkami i wirusami roznoszonymi przez owady, gryzonie i insekty, szczególnie w krajach rozwijających się. Niemniej posiada też skutki uboczne.

- Spożywanie większej ilości pestycydów niż dozwolona naraża na wystąpienie poważnych skutków zdrowotnych. Obecnie zmagamy się z plagą alergii pokarmowych, które są wynikiem spożywania pestycydów. Kiedyś nie występowały one z taką częstotliwością jak obecnie. Liczne badania dowodzą, że pestycydy mogą powodować uszkodzenia skóry i oczu, uszkadzają także układ kostny. Prawdą jest także to, że zanieczyszczenie pestycydami wiąże się z występowaniem nowotworów, w tym białaczki dziecięcej, a także opóźnienia w rozwoju – tłumaczyła ekspertka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze