Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kurzajki płaskie

Avatar placeholder
10.05.2016 11:47
Kurzajki płaskie
Kurzajki płaskie

Kurzajki płaskie, zwane również brodawkami, to zmiany skórne najczęściej dotykające dzieci oraz młodzież. Zmiany te są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Warto wiedzieć, że istnieje około 100 różnych rodzajów brodawek. Brodawka płaska jest właśnie jednym z nich. Co warto wiedzieć o tym typie brodawek?

1. Jak wygląda kurzajka płaska?

Jest to lekko uwypuklona zmiana skórna osiągająca wielkość kilku milimetrów. Charakterystyczne w tym przypadku jest występowanie gładkiej powierzchni brodawki oraz skłonność do linijnego występowania, np. w miejscu zadrapania.

Najczęstszą lokalizacją występowania brodawek płaskich jest okolica twarzy. Niekiedy jednak zmiany te mogą pojawić się w obrębie uszkodzonej skóry ciała. Jest to tzw. objaw Koebnera.

Przyczyną pojawienia się brodawek płaskich na skórze jest wirus brodawczaka ludzkiego. Warto wiedzieć, że brodawki płaskie są zaraźliwe i w bardzo łatwy sposób przenoszą się one przez kontakt osoby zdrowej z osobą chorą.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak leczyć brodawki płaskie?

Tego rodzaju zmiany są dosyć trudne do wyleczenia. Kurzajki płaskie są odporne na rozmaite leki. Najczęstszą metodą leczenia brodawek jest codzienne stosowanie tretinoiny, tzw. pochodnej witaminy A. Substancja ta wykazuje silne właściwości złuszczające – dzięki temu zahamowane zostaje nadmierne rogowacenie naskórka. Co więcej, tretinoina hamuje przemianę zdrowej tkanki w tkankę zmienioną chorobowo.

Minusem wyżej wymienionej metody leczenia kurzajek jest to, że w jej wyniku skóra znacząco się uwrażliwia i staje się podatniejsza na uszkodzenia.

Inną popularną w leczeniu brodawek metodą jest kriochirurgia. Jest ona niezwykle skuteczna, ale może ją wykonać jedynie wykwalifikowany dermatolog.

Przed zabiegiem zamrożenia brodawek skórę przez dwa tygodnie należy oczyszczać za pomocą mydła oraz 17% kwasu salicylowego.W czasie zabiegu zamrażania brodawek dermatolog przykłada do ich powierzchni ciekły azot. W efekcie zamrożenia komórki brodawki obumierają. W miejscu zabiegu często dochodzi do powstania pęcherza, a następnie strupa. O tę partię skóry należy wyjątkowo starannie dbać, aby nie wdało się zakażenie. Po kilku tygodniach strup odpada, a po brodawce nie pozostaje żaden ślad.

Kurzajki to uciążliwe zmiany, które w dosyć łatwy sposób mogą się rozprzestrzeniać w obrębie zdrowego obszaru skóry. W momencie, gdy zauważysz u swojego dziecka taką zmianę, pilnie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze