Kwas asparaginowy – czym jest, działanie, dawkowanie, działania niepożądane, wystepowanie

Kwas asparaginowy, inaczej nazywany jest kwasem D-kwas asparaginowym (DAA). Kwas asparaginowy jest aminokwasem endogennym, oznacza to, że zapotrzebowanie na niego w całości pokrywane jest przez biosyntezę. Kwas asparaginowy bierze także udział w budowie białek. W organizmie kwas asparaginowy bierze udział w wielu procesach i pełni istotną funkcję. Co jeszcze należy wiedzieć o tym kwasie i co dobrego robi w naszym organizmie?

1. Kwas asparaginowy – czym jest?

Kwas asparaginowy, czyli aspargina, jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do białkowych aminokwasów. Organizm człowieka jest w stanie sam syntezować kwas asparaginowy. Wytwarzanie kwasu asparaginowego odbywa się w mózgu, a konkretniej w przysadce mózgowej i podwzgórzu. Występuje także w jądrach.

Nazwa kwas asparaginowy wzięła początek od procesu powstawania. Otóż pierwszy raz kwas asparaginowy udało się wydzielić ze szparagów. Kwas asparaginowy przybiera formę lewoskrętną i do organizmu trafia wraz z białkami. Niestety zapotrzebowanie na kwas asparaginowy jest niewystarczające (zwłaszcza u wegan i wegetarian), dlatego zaleca się jedzenie mięsa. Istnieje także możliwość suplementacji kwasu asparaginowego, co ułatwi funkcjonowanie zwłaszcza osobom niejedzącym mięsa.

Zobacz film: "Zanienniki cukru. Gorsze niż sam cukier?"

2. Kwas asparaginowy – działanie

Kwas asparaginowy spełnia w organizmie wiele istotnych funkcji. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakiej formie kwas asparaginowy jest przyjmowany oraz w jakich ilościach jest dawkowany.

Kwas asparaginowy znacznie poprawia koncentrację oraz sprawność umysłu, dzięki temu, że do mózgu napływa więcej wapnia. Jednak w żadnym wypadku nie można przekraczać zalecanej dawki, gdyż może spowodować poważne uszkodzenia neuronów.

Produkty zaskakująco bogate w wapń
Produkty zaskakująco bogate w wapń [11 zdjęć]

Twoje ciało jest nieustannie narażone na utratę wapnia. Składnik ten jest wypłukiwany z organizmu wraz...

zobacz galerię

Niestety jeszcze jest zbyt mało badań nad kwasem asparaginowym. Stwierdzono jednak, że jego suplementacjo może wpłynąć na zwiększenie produkcji testosteronu oraz zwiększenie libido.

3. Kwas asparaginowy – dawkowanie

Przyjmuje się, że kwas asparaginowy powinien być przyjmowany od 1,5 do 6 g każdego dnia. Kwas asparaginowy można przyjmować około 2 godziny przed treningiem albo zaraz po przebudzeniu. Niektórzy producenci zalecają przyjmowanie kwas asparaginowy także przed snem.

4. Kwas asparaginowy – działania niepożądane

Przede wszystkim kwasu asparaginowego nie powinni przyjmować chłopcy w wieku dojrzewania. Kwas asparaginowy bardzo mocno ingeruje w gospodarkę hormonalną, dlatego może spowodować wiele rozstrojów u młodego chłopca. Przyjmowanie kwasu asparaginowego może powodować zwiększenie w organizmie mężczyzny hormonów żeńskich, w związku z tym można doprowadzić do zaburzeń organizmu. Oprócz tego nadużywanie kwasu asparaginowego może powodować bóle brzucha, zawroty głowy, złe samopoczucie czy zaburzenia koncentracji.

Musisz to wiedzieć

5. Kwas asparaginowy – występowanie

Kwas asparaginowy może być dodatkiem do odżywek białkowych, a także występuje w pokarmach białkowych. Występuje także w substancji słodzącej – aspartamie.

Kwas asparaginowy dostępny jest przede wszystkim jako suplement występujący zwłaszcza z magnezem. Można go kupić w każdej aptece, jednak przed zastosowaniem kwasu asparaginowego, należy zadać sobie pytanie, czy na pewno jesteśmy zdecydowani, aby go używać? Istnieją naturalne metody zwiększenia poziomu testosteronu u mężczyzny, może warto zacząć właśnie od nich?

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.