Trwa ładowanie...

Toksyczny chrząszcz w Polsce. Tak rozpoznasz, czy miałeś z nim kontakt

Avatar placeholder
15.05.2023 18:07
Oleice preferują siedliska trawiaste na nasłonecznionych terenach
Oleice preferują siedliska trawiaste na nasłonecznionych terenach (Getty Images)

Choć Oleica krówka może wydawać się nieszkodliwa, jej zdolność do wydzielania silnie trującej cieczy sprawia, że już niewielka ilość tej substancji może być śmiertelna. Jak ją rozpoznać?

spis treści

1. Lasy Państwowe ostrzegają: toksyczny owad w Polsce

Lasy Państwowe alarmują przed zagrożeniem dla ludzi, które niesie ze sobą wydzielina pewnego owada. Chodzi o oleicę krówkę, gatunek chrząszcza rozprzestrzeniający się po całym kraju.

Zgodnie z doniesieniami Lasów Państwowych, owad ten jest zdolny do wydzielenia substancji, która nawet w minimalnej ilości może zagrażać życiu człowieka. Pracownicy leśnictwa wyraźnie ostrzegają, aby unikać wszelkiego drażnienia tych owadów.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Ślad
Ślad (GettyImages)

W Polsce są one obecne od kwietnia do czerwca, choć spotyka się ją stosunkowo rzadko. Preferują one siedliska trawiaste na nasłonecznionych terenach, takie jak polany i łąki. Jest to informacja istotna dla wszystkich, którzy poruszają się w tych obszarach.

2. Jaka dawka jest trująca? Czy jest się czego obawiać?

Oleica krówka, znana również pod łacińską nazwą Meloe proscarabaeus, jest obecna na terenie całej Polski, jednak spotkanie z nią jest niezwykle rzadkie. Jej charakterystyczne cechy to ciemnogranatowe, niebieskoczarne lub czarne ubarwienie oraz metaliczny połysk. Jest to duża owad, osiągająca nawet 35 mm długości.

"Nazwa oleicy wywodzi się stąd, że podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trujący związek chemiczny - kantarydynę, jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie" - informują Lasy Państwowe Nadleśnictwa Dojlidy.

W przeszłości kantarydyna miała zastosowanie w medycynie, gdzie wykorzystywano ją do pobudzania zakończeń nerwowych i błon śluzowych układu moczowo-płciowego.

Śiertelna dawka wynosi około 0,03 g, i choć pojedynczy owad nie jest w stanie wyprodukować tak dużej ilości kantarydyny, jego niewielka ilość może powodować silne podrażnienie skóry człowieka, zwłaszcza gdy substancja dostanie się do nosa i oczu.

Czy jest się zatem czego obawiać?

"Oleica krówka NIE JEST niebezpieczna dla życia człowieka Uspokajamy - Meloe proscarabaeus, czyli wspomniany gatunek NIE ZAGRAŻA naszemu życiu - czytamy we wpisie Polskich Parków Narodowych na Facebooku. - Jeśli napotkamy na swej drodze oleicę - po prostu zostawmy ją w spokoju" - radzą eksperci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze