Trwa ładowanie...

Leczenie farmakologiczne impotencji

Impotencja jest schorzeniem dotyczącym coraz młodszych mężczyzn w społeczeństwie. Jest to problem wstydliwy, z którym panowie niechętnie udają się do lekarza. Zaburzenia erekcji są przyczyną gorszej samooceny, obniżenia jakości życia i poczucia własnej wartości, a czasem prowadzą nawet do depresji. Współczesna medycyna oferuje jednak leki, które mogą okazać się skuteczne w terapii zaburzeń erekcji, dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

spis treści
Leczenie niepłodności u mężczyzn
Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się...

zobacz galerię

1. Zasady leczenia zaburzeń erekcji

Uzyskanie dobrych efektów w leczeniu impotencji, wymaga od lekarza zebrania dokładnego wywiadu, który może ujawnić psychiczne oraz somatyczne przyczyny impotencji. Zawsze należy dowiedzieć się o:

 • lekach przyjmowanych przez chorego,
 • współistniejących chorobach,
 • stylu życia,
 • sytuacjach stresowych.

W wielu przypadkach pomoc psychologa oraz wyeliminowanie stresowych sytuacji, jak również zmiana stylu życia, redukcja masy ciała, rzucenie palenia, zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, zmiana diety mogą wyeliminować zaburzenia erekcji. Prawidłowe leczenie choroby podstawowej (cukrzycy, zaburzeń hormonalnych) lub modyfikacja jej leczenia (w przypadku brania leków mogących powodować zaburzenia erekcji - ACEI, alfa-1 blokery) również mogą poprawić życie seksualne.

2. Farmakologiczne leczenie impotencji

Farmakoterapia obejmuje leczenie:

 • I rzutu - tabletki podawane doustnie oraz podjęzykowo,
 • II rzutu - iniekcje preparatów wazoaktywnych do ciał jamistych prącia (dokawernozalnie) lub aplikacja leków bezpośrednio do cewki moczowej.

Podczas leczenia impotencji należy korzystać równoczasowo z pomocy psychologa. W razie niepowodzenia powyższych metod można zastosować aparaty próżniowe oraz protezowanie prącia.

2.1. Inhibitory fosfodiesterazy typu 5

Preparaty z tej grupy są obecnie najczęściej stosowanymi środkami w leczeniu zaburzeń wzwodu. Inhibitory fosfodiesterazy (PGE5-I) powodują zwiększenie poziomu cGMP, co przyczynia się do rozkurczu mięśni gładkich prącia, zwiększenia napływu krwi do naczyń jamistych prącia przez co wywołują erekcję. Zaletą tych preparatów jest konieczność stymulacji seksualnej do wywołania erekcji. Leki stosuje się na około 30 do 60 minut przed planowanym stosunkiem. Ich skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi w przybliżeniu 90%.

Tabletek z tej grupy nie należy przyjmować w przypadku:

 • zażywania azotanów,
 • niewydolności nerek i wątroby,
 • niedociśnienia tętniczego,
 • zwyrodnienia barwnikowego siatkówki
 • po przebytym udarze mózgu i zawale serca.

Działania niepożądane występujące podczas terapii to: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia widzenia. Wyróżniamy dwie grupy PGE5-I- do terapii I rzutu zaliczamy sildenafil i wardenafil, do terapii II rzutu - tadalafil. Czas działania leków z pierwszej grupy wynosi w przybliżeniu 6 godzin, a kurację rozpoczyna się od dawki 50 mg, tadalafil działa przez 36 godzin a początkowe dawki wynoszą 10-20 mg, ten lek na impotencję nie wchodzi w interakcję z alkoholem i pokarmami bogatotłuszczowymi.

3. Antagoniści receptorów dopaminergicznych i serotoninergicznych w leczeniu zaburzeń erekcji

Preparaty z tej grupy wykazują mniejszą skuteczność niż PGE5-I, mają więcej działań niepożądanych oraz krótszy czas działania, dlatego używa się ich znacznie rzadziej. Działanie leków polega na pobudzeniu ośrodka erekcji w jądrze przykomorowym oraz blokadzie receptorów w OUN, co w efekcie daje efekt wazoaktywny oraz erekcję. Używanymi antagonistami receptorów dopaminergicznych są apomorfina i znacznie rzadziej L-dopa. Apomorfina jest stosowana w dawce 3 mg, podjęzykowo. Azotany nie stanowią przeciwwskazania do terapii. Najczęstsze działania niepożądane to senność, nudności, wymioty, omdlenia.

Preparatem stosowanym do leczenia impotencji z grupy antagonistów receptorów serotoninergicznych jest trazodon. Głównym wskazaniem do jego przyjmowania jest depresja. Lek ten również blokuje receptory OUN i pobudza ośrodek erekcji.

4. Testosteron w leczeniu impotencji

Obniżenie poziomu hormonów androgenowych ma miejsce w przypadku fizjologicznego procesu starzenia się oraz w niektórych chorobach, takich jak: zaburzenia wydzielnicze przysadki, nadnerczy, tarczycy, w hipogonadyzm polekowy. Zawsze przed zastosowaniem preparatów z tej grupy należy kilkakrotnie oznaczyć poziom wolnego cholesterolu we krwi. Preparaty hormonu mogą być podawane w formie doustnej, domięśniowej lub przezskórnej (plastry przyklejane głównie na uda). Docelowe stężenie testosteronu powinno odpowiadać wartościom niskim lub średnim występującym u zdrowych mężczyzn. Terapia hormonalna może pomóc w przywróceniu samoistnego wzwodu lub zwiększa odpowiedź na terapię PGE5-I.

5. Johimbina a problemy z potencją

Johimbina jest alkaloidem otrzymywanym z kory i liści drzewa Pausinystalia yohimbe, traktowana jako afrodyzjak. Środek ten jest antagonistą receptorów α-2 adrenergicznych, powodującym wzrost stężenia noradrenaliny, epinefryny oraz rozkurcz mięśni gładkich naczyń i zwiększenie ukrwienia. Preparat w postaci kropli zaleca się zażyć około pół godziny przed planowanym stosunkiem, jego działanie utrzymuje się 2-4 godzin. Objawy uboczne terapii: niepokój, drażliwość, silne pobudzenie psychoruchowe, drżenie mięśni, uczucie kołatania serca, poliurię, silne pocenie się, nudności, wymioty, zaczerwienienie skóry, drżenie mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Przeciwwskazaniami do stosowania alkaloidu jest:

 • spożywanie pokarmów zawierających tyraminę,
 • jaskra,
 • choroba wieńcowa,
 • nadciśnienie,
 • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
 • choroby psychiczne,
 • zaburzenia oddychania.

6. Terapia dokawernozalna a leczenie impotencji

Jedną z alternatyw leczenia impotencji jest stosowanie leków wazoaktywnych bezpośrednio do ciał jamistych prącia. Obecnie rekomendowanym lekiem z tej grupy jest PGE1 podawana w dawce 2,5- 40 μg. Lek podaje się pod kątek prostym, naprzemiennie po jednej ze stron podstawy prącia, stosując igłę podobną jak w przypadku używania insuliny. Zastrzyki można wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu i nie częściej niż raz na 24 godziny. Terapia iniekcyjna jest skuteczna u około 70% stosujących ją mężczyzn. Działaniami ubocznymi prostaglandyny są:

 • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
 • uszkodzenie wątroby,
 • przyspieszenie pracy serca,
 • przewlekły wzwód,
 • rzadziej zakażenie a także bolesność, krwiak i włóknienie w miejscu podawania środka.

Preparatu należy unikać u osób z zaburzeniami krzepnięcia, ze zniekształconym prąciem, chorobą Peyronia, anemią sierpowatokrwinkową, białaczką, szpiczakiem mnogim. Badania donoszą o możliwości powrócenia samoistnego wzwodu lub zwiększają odpowiedź organizmu na PGE5-I.

Następny artykuł: Leczenie miejscowe nieinwazyjne impotencji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.