Leczymy się sami. Wierzymy w naturalne środki
Najczęściej leczymy się sami. Wśród domowych sposobów króluje czosnek. Przyczyn choroby szukamy aż w pięciu źródłach i zwlekamy z wizytą lekarską. Pozytywne jest to, że zaczęliśmy czytać ulotki leków - wynika z nowego badania Barometr Bayer.
1. Leczymy się sami
Katar, przeziębienie czy kaszel - te dolegliwości najczęściej leczymy sami. Wyniki badań pokazują, że aż 69 proc. Polaków walczy z przeziębieniem domowymi sposobami. Podobnie jest z chorobami układu pokarmowego, takimi jak zgaga, wzdęcia czy biegunka - samoleczenie stosuje 56 proc. badanych.
47 proc. natomiast pomaga sobie samodzielnie w dolegliwościach bólowych. Na własną rękę leczymy siebie (93 proc. respondentów) i najbliższych (44 proc.). To zazwyczaj kobieta staje się domowym lekarzem i pomaga ulżyć w dolegliwościach mężowi i dzieciom.
2. Czosnek panaceum na choroby
Preferujemy produkty naturalne. 85 proc. Polaków wierzy w cudowną moc czosnku. 73 proc. używa leków bez recepty (OTC), a 66 proc. stosuje kuracje ziołowe. Natomiast 64 proc. sięga do swojej apteczki domowej i tam szuka leków na wszelkie dolegliwości.
Gdy zaczynamy chorować lub zauważamy niepokojące dolegliwości, najpierw radzimy się rodziny i znajomych.
Chętnie też czytamy o objawach chorób i leczeniu. 97 proc. zagląda do co najmniej dwóch źródeł dotyczących samodzielnego leczenia i leków. Przyczyn choroby szukamy aż w pięciu źródłach, głównie w internecie.
3. Zanim wybierzemy się do lekarza
13,9 proc. odwleka wizytę u lekarza, czekając aż objawy ustąpią. Są to zazwyczaj osoby młode i z wyższym wykształceniem.
Ponad 12 proc. badanych konsultuje dolegliwości z rodziną, aż 57 proc. rozpoczyna leczenie na własną rękę i dopiero po pewnym czasie umawia się na wizytę. Tylko 16 proc. chorych nie zwleka i od razu szuka porady lekarskiej.
4. Czytamy ulotki
Przeczytaj koniecznie
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Te choroby biorą się z powietrza. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Gwiazda na placu budowy! Tego jeszcze nie było
- Zęby mówią więcej niż myślisz. Sprawdź, co możesz od nich „usłyszeć”
Większość badanych przyznała się, że czyta ulotki leków, niezależnie od tego, czy są to preparaty na receptę czy leki OTC. Interesują się sposobem dawkowania, sprawdzają datę ważności, zapoznają się z przeciwwskazaniami. Skład leków ciekawi prawie połowę badanych.
5. Pani doktor, mam półpaśca
Polacy lubią leczyć się sami. Myślę, że to przez agresywne reklamy, które wywierają duży wpływ. Reklama głosi, że są leki, które pomogą na wszystko. I nie trzeba wybierać się od razu do lekarza, bo są bez recepty - wyjaśnia WP abcZdrowie Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarz rodzinny.
Łatwiej jest łyknąć polecany w telewizji lek, niż wybrać się do lekarza i czekać w kolejkach - dodaje.
Lekarka przyznaje, że zazwyczaj pacjenci leczą samodzielnie te choroby, których nie powinni. A z gorączką od razu biegną do lekarza. Medyk przyznaje, że pacjentów cechuje silna wiara nie tylko w reklamę. Niemal bezgranicznie wierzą w to, co przeczytają w internecie na temat chorób.
- Przychodzą pacjenci przygotowani teoretycznie i mówią, że mają półpaśca, bo zauważyli u siebie krosty. Znajdują u siebie wiele działań niepożądanych, o których przeczytali w ulotkach - mówi lekarka. Doktor Sokołowska-Wojda radzi, aby zachować zdrowy rozsądek i zdać się na porady lekarzy oraz farmaceutów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.