Jak leczyć kaszel?
Kaszel nie jest chorobą samą w sobie, a raczej objawem różnych infekcji i chorób. Pojawia się w przebiegu zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, astmy oskrzelowej, a także przy mukowiscydozie. Rozróżniamy różne rodzaje kaszlu: kaszel suchy i mokry oraz przewlekły, bądź też, w zależności od wywoływanego odgłosu, szczekający lub świszczący. Wyczerpujące ataki kaszlu nazywamy z kolei kaszlem napadowym. Domowe leki na kaszel - syrop z czosnku Zacznijmy od poznania jego przyczyny, aby dowiedzieć się, jak sobie z nim poradzić.
1. Przyczyny kaszlu
Kaszel to podejmowana przez organizm próba usunięcia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny lub ciał obcych. Powietrze wyrzucane z płuc z dużą szybkością zabiera ze sobą podrażniające elementy. Kaszel pojawia się w momencie dostania się do dróg oddechowych ciała obcego, np. podczas jedzenia, kiedy równocześnie chcemy coś powiedzieć. Najczęściej jednak kaszel jest objawem, który oznacza, że coś nieprawidłowego dzieje się w układzie oddechowym. Może to być infekcja, zapalenie krtani, oskrzeli, tchawicy, a także astma oskrzelowa, mukowiscydoza, nawet nowotwór oskrzela lub płuca.
Różne rodzaje kaszlu odpowiadają różnym chorobom:
- zapalenie krtani i tchawicy - kaszel suchy, męczący, choć czasem pojawia się niewielka ilość wydzieliny, kaszel pogarsza się w nocy i kiedy chory się rozgrzeje, pojawia się także kaszel szczekający, świszczący, a także duszności;
- przewlekłe zapalenie oskrzeli - napadowy kaszel, głównie poranny, atak kaszlu trwa od pół do jednej minuty i jest męczący;
- astma oskrzelowa - kaszel bardzo męczący, pojawiający się w trakcie ataku astmy;
- mukowiscydoza - kaszel mokry, wykrztusza się duże ilości nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny.
Kaszel suchy zwykle także pojawia się na początku infekcji, by później zmienić się w kaszel mokry, z odkrztuszaniem. U palaczy kaszel jest objawem nieżytu oskrzeli wywołanego paleniem. Ten rodzaj kaszlu będzie się utrzymywał jeszcze jakiś czas od momentu rzucenia palenia, ale pozostaje właściwie jedyną skuteczną metodą.
2. Leczenie kaszlu
Aby rozpocząć leczenie kaszlu, trzeba prawidłowo zdiagnozować chorobę, której jest objawem. Pomogą w tym obserwacje odkrztuszanej wydzieliny. Lekarz pierwszego kontaktu powinien się dowiedzieć, czy wydzielina jest ropna czy śluzowa, gęsta czy rzadka, a także jaki ma kolor (zielony, żółty czy przezroczysty). Ważną informacją jest także ewentualna obecność krwi w wydzielinie (może oznaczać zapalenie płuc i inne groźne choroby).
Leczenie kaszlu suchego polega na tym, aby go zmniejszyć lub zamienić na kaszel mokry. W celu łagodzenia uporczywego kaszlu suchego stosuje się leki przeciwkaszlowe. Mogą być one stworzone na bazie ziół, takich jak prawoślaz, podbiał, anyż czy tymianek. Dobrym pomysłem są także domowe sposoby na kaszel, czyli nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory oraz parówki z wykorzystaniem naparów z ziół takich jak szałwia. Rozgrzewanie ciała pomoże zamienić kaszel suchy na mokry i odkrztuszenie zalegającej wydzieliny. Jeśli kaszlowi towarzyszy ból gardła, stosuje się leki do ssania łagodzące ból.
Kaszel mokry wymaga leczenia lekami wykrztuśnymi. Nie podajemy wówczas leków przeciwkaszlowych, bo celem leczenia jest pozbycie się zalegającej wydzieliny za pomocą jej rozrzedzenia. Jeśli wystąpi kaszel u dziecka, lepiej pójść do lekarza i nie próbować leczyć dziecka samodzielnie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.