Trwa ładowanie...

Suchy kaszel u dziecka - czym jest, inne rodzaje kaszlu

Kaszel jest dosyć częstą i męczącą dolegliwością. Szczególnie suchy kaszel u dziecka trzeba łagodzić na różne sposoby. Co może oznaczać taki objaw? Warto podkreślić – suchy kaszel u dziecka nie jest sam w sobie chorobą. To symptom. Suchy kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny: od tych bardziej poważnych do błahych. Przykładowo – suchy kaszel u dziecka może wystąpić, w sytuacji, gdy suche powietrze zanadto podrażniło wrażliwą śluzówkę. Podrażniona śluzówka uaktywnia się również, kiedy dziecko często wkłada paluszki do buzi.

spis treści

1. Suchy kaszel u dziecka – czym jest

Suchy kaszel jest dla dziecka niezwykle uciążliwy. Zwłaszcza, jeśli maluch często kaszle. Najczęściej pojawia się na początku podrażnienia górnych dróg oddechowych. Podrażnienie śluzówki dróg oddechowych niekoniecznie musi być wywołane przez infekcję. Powstaje również przez nadmierną działalność kurzu, dymu, wiatru lub pyłu czy alergię. Jak rozpoznać jednak infekcję? Suchemu kaszlowi u dziecka towarzyszą takie symptomy, jak: katar, gorączka, osłabienie, mniejszy apetyt, apatia, niechęć do wykonywania ulubionych czynności.

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

Na suchy kaszel u dziecka najczęściej stosowane są syropy przeciwkaszlowe
Na suchy kaszel u dziecka najczęściej stosowane są syropy przeciwkaszlowe

Ulgę z pewnością przyniesie nawilżanie podrażnionej śluzówki . Aby pozbyć się czynników patogennych, warto porządnie wywietrzyć mieszkanie. Zimową porą niechętnie otwieramy okna. Jest to wielkim błędem. Jeśli nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, wówczas we wnętrzach gromadzą się niebezpieczne drobnoustroje. Jeżeli pojawi się suchy kaszel u dziecka wywołany przez infekcję, koniecznie należy odwiedzić lekarza. Suchy kaszel u dziecka najczęściej leczony jest przez podanie leków przeciwkaszlowych. Zaliczymy do nich przede wszystkim łagodzące syropy na kaszel.

To też warto wiedzeić

Tak, jak wyżej wspomniano, suchy kaszel u dziecka to początek zakażenia górnych dróg oddechowych. Po 2-3 dniach suchy kaszel u dziecka przechodzi w fazę wykrztuśną. Inna nazwa takiego rodzaju kaszlu to kaszel mokry. Dlaczego nosi taką nazwę? Proces zachodzący w ciele dziecka powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych. Wówczas dochodzi do odrywania się zapalnej wydzieliny. Zazwyczaj głównym powodem takiego kaszlu jest ściekanie zapalnej wydzieliny z nosa do gardła. Bardzo ważne jest, aby w takiej sytuacji podawać często picie. Lekarz może zlecić wykonywanie inhalacji, które z pewnością ułatwią odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

2. Suchy kaszel u dziecka – inne rodzaje kaszlu

Oprócz suchego kaszlu u dziecka, lekarze wyszczególniają kaszel szczekający. Wywołany jest przez zapalenie krtani. Krtań jest u dzieci niezwykle wąska. W związku z tym niewielki obrzęk prowadzi do trudności z oddychaniem. Dziecku z kaszlem szczekającym nie można podawać leków na kaszel mokry. Dolegliwości może znacznie złagodzić chłodne powietrze.

Domowe lekarstwa - galeria
Domowe lekarstwa - galeria [6 zdjęć]

Przy przeziębieniu, męczącym, nieustannym kaszlu i katarze nie warto od razu udawać się do apteki. Najpierw

zobacz galerię

Czy suchy kaszel u dziecka może być spowodowany alergią? Mówimy wówczas o tak zwanym kaszlu napadowym. Może być oznaką alergii. W takim przypadku konieczna jest wizyta u alergologa, który po konsultacji z rodzicami przeprowadzi skórne testy alergiczne. Bardzo ważne jest zatem wykrycie alergenu, który powoduje, że pojawia się suchy kaszel u dziecka. Rodzice mogą zaobserwować także duszący kaszel u dziecka, który może świadczyć o zapaleniu oskrzelików. W takiej sytuacji malec jest osowiały i gorączkuje. Zalegający śluz w drogach oddechowych znacznie utrudnia oddychanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Kaszel mokry
Suchy kaszel u dziecka - czym jest, inne rodzaje kaszlu
Suchy kaszel u dziecka - czym jest, inne rodzaje kaszlu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza