Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Objawy zapalenia krtani - symptomy choroby, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
27.08.2021 16:05
Objawy zapalenia krtani - symptomy choroby, przyczyny, leczenie
Objawy zapalenia krtani - symptomy choroby, przyczyny, leczenie

Objawy zapalenia krtani można pomylić z przeziębieniem lub grypą, z tego powodu często poważne schorzenia krtani rozpoznawane są zbyt późno. Dolegliwości związane z krtanią to nie tylko stan zapalny, ale także poważniejsze schorzenia takie jak polipy, obrzęk, guzki głosowe, leukoplakia, a nawet nowotwór krtani. Zatem jakie ma objawy zapalenie krtani?

spis treści

1. Objawy zapalenia krtani

Objawy zapalenia krtani mogą być przez chorego kojarzone z grypą czy przeziębieniem, dlatego także ważna jest właściwie postawiona diagnoza lekarska i właściwie dobrane leczenie. Bez względu na to czy chodzi o zapalenie krtani objawy mogą być zbliżone do każdej choroby obejmującej krtań.

Na początku może pojawić się suchość w ustach i gardle, a następnie chrypa, która całkowicie zmienia brzmienie głosu. Są to pierwsze sygnały, że pojawiło się zapalenie krtani objawy, które następują potem to powodująca duży dyskomfort w trakcie jedzenia czy picia suchość w gardle.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W następnej kolejności dochodzi do objawów także ból gardła. Jednak nie zawsze może chodzić o zapalenie krtani objawy mogą być związane z inną jednostką chorobową, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza.

Objawy zapalenia krtani mogą być mylone z grypą lub przeziębieniem
Objawy zapalenia krtani mogą być mylone z grypą lub przeziębieniem

2. Przyczyny zapalenia krtani

Schorzenia krtani mają nie tylko podobny przebieg, ale i objawy. Dla przykładu zapalenie krtani objawy ma bardzo podobne do wszelkich obrzęków krtani wywołanych szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi czy zmianami w śluzówce krtani. Zapalenie krtani objawy i przyczyny mogą niestety nawracać, a to prowadzi do stanu przewlekłego.

To też warto wiedzieć

Jakie dokładnie ma objawy zapalenie krtani? Przede wszystkim pojawia się mocna chrypa, która czasem może powodować całkowity zanik głosu, obok chrypy pojawia się również suchy kaszel i dyskomfort w gardle np. pieczenie.

Przyczyną choroby może być stale powracające nieżyty krtani, ale także czynniki zewnętrzne dla przykładu częste przebywanie w klimatyzowanym czy zadymionym pomieszczeniu.

Oczywiście ryzyko choroby jest większe, kiedy czynniki nakładają się na siebie. Nieleczone zapalenie krtani może prowadzić do zmian na strunach głosowych, a nawet stanów przedrakowych.

3. Leczenie zapalenia krtani - leczenie

Zapalenie krtani objawy, ale także przyczyny powinny zostać natychmiast wyeliminowane. Przede wszystkim trzeba oszczędzać głos, ważne jest również, aby oddychać przeponą.

W przypadku nawracających stanów zapalnych konieczne jest stałe udrażnianie nosa, dlatego jeśli pacjent ma dla przykładu krzywą przegrodę nosową to konieczna jest je operacja chirurgiczna.

Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar
Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar [5 zdjęć]

Woda utleniona jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Oczyszcza, dezynfekuje,

zobacz galerię

Dużą ulgę w kuracji przyniesie syrop wykrztuśny, który nie tylko nawilży gardło, ale spowoduje, że zalegając w gardle wydzielina zostanie odkrztuszona. Zaleca się również elementy aromaterapii i inhalacje ziołowe np. z szałwii.

Pacjent powinien też codziennie zażywać witaminy A i E. W miarę możliwości warto jeździć jak najczęściej nad morze czy w góry.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Wziernikowanie gardła
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.