Trwa ładowanie...

GIF wycofuje lek dla chorych na Alzheimera. Dwie serie Memantin NeuroPharma mają wadę jakościową

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek Memantin NeuroPharma, 20 mg. Powodem tej decyzji było wykrycie wady jakościowej w dwóch seriach leku. Sprawdź, czy wycofany lek nie znajduje się w twojej apteczce, jeśli tak, lepiej zwróć go do apteki.

spis treści

1. Memantin NeuroPharma – dlaczego lek został wycofany?

28 lutego 2022 r. zapadła decyzja GIF o wycofaniu dwóch serii leku
28 lutego 2022 r. zapadła decyzja GIF o wycofaniu dwóch serii leku (Getty Images)

Zobacz film: "Viagra a choroba Alzheimera. Naukowcy o zaskakującym wpływie niebieskiej tabletki"

Memantin NeuroPharma zawiera substancję czynną o nazwie chlorowodorek memantyny. Jako antagonista receptorów NMDA poprawia przekazywanie impulsów nerwowych nieodzownych dla procesów uczenia się i zapamiętywania. To tzw. lek przeciwotępienny, który znajduje zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu u pacjentów powyżej 18. roku życia.

Wycofanie dwóch serii leku Memantin NeuroPharma nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, to jest firmy Neuraxpharm Arzneimittel GmbH z siedzibą w Niemczech.

Pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego zwrócił się do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z prośbą o wycofanie.

"Wystąpienie (...) było wynikiem stwierdzenia w trakcie prowadzonych badań stabilności wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru uwalniania. Decyzja GIF została wydana w związku ze stwierdzeniem wady jakościowej" – uzasadnia swoją decyzję Inspektorat.

2. Szczegóły dotyczące wycofanego leku

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanych serii produktu leczniczego:

  • Memantin NeuroPharma (Memantini hydrochloridum) tabletki powlekane, 20 mg, opakowanie 42 tabletek, numer serii: P1444, termin ważności: 09.2023,
  • Memantin NeuroPharma (Memantini hydrochloridum) tabletki powlekane, 20 mg, opakowanie 28 tabletek, numer serii: P1443, termin ważności: 09.2023.

Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowe wykonalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza