W kwietniu może zabraknąć tych leków. GIF alarmuje
Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował raport zawierający informacje o lekach, które w najbliższym czasie mogą być trudno dostępne lub niedostępne w aptekach. Wykaz ten został opracowany na podstawie danych zebranych z aptek, hurtowni oraz od producentów.
1. GIF informuje o brakach
Ostatnie sprawozdanie dotyczące niedoborów leków, opublikowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF), jest wynikiem analizy dostępności produktów z różnych źródeł danych, obejmujących wszystkie etapy dystrybucji. Zawiera informacje pochodzące nie tylko z aptek ogólnodostępnych, ale także szpitalnych, hurtowni farmaceutycznych oraz od podmiotów odpowiedzialnych.
Wciąż występują braki w dostawach preparatów przeznaczonych do leczenia ADHD, astmy oraz nadciśnienia. Niektóre leki zostały zawieszone w obrocie.
- Obserwujemy zmniejszenie zapasu produktów leczniczych zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum. Najbliższe dostawy produktu leczniczego w dawce 750 mg zaplanowane są na kwiecień 2024 r. W przypadku pozostałych antybiotyków sytuacja z dostępnością jest stabilna, a realizacja recept utrzymuje się na wysokim poziomie - informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
2. Z jakimi lekami jest problem?
Zgodnie z raportem GIF nadal istnieją trudności w dostępie do leków zawierających:
- bencyclani fumaras na miażdżycę, tabletki 100 mg - obrót wstrzymany do końca kwietnia,
- terazosinum na prostatę i nadciśnienie - brak produktów na rynku, obrót tabletek 5 mg wstrzymany do końca października,
- fluticasoni propionas na alergię, astmę i POChP - aerozol wziewny w dawce 125 mcg wstrzymany w obrocie do połowy kwietnia,
- atomoxetinum na ADHD - utrudniona dostępność produktów w dawce 25 mg do końca kwietnia, przewidywane są też kłopoty z dostępnością dawki 40 mg.
Mimo dostaw w ciągu ostatnich tygodni wciąż obserwuje się ograniczoną dostępność następujących produktów:
- leki na ADHD: methylphenidati hydrochloridum w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu, 36 mg, 30 tabl.,
- leki na anemię: roztwór doustny ferri proteinatosuccinas, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol. 15 ml,
- leki na niedobory potasu: kalii chloridum w twardych kapsułkach o przedłużonym uwalnianiu, 600 mg, 50 kaps.,
- leki na astmę i POChP: zawiesina do nebulizacji budesonidum, 0,5 mg/ml, 20 amp. 2 ml,
- leki na nadciśnienie i chorobę wieńcową: tabletki nebivololum, 5 mg, 28 tabl. (2 x 14).
GIF zaznacza, że niektóre leki ponownie są dostępne. Jest to aerozol do nosa fluticasoni furoas (27,5 mcg/dawkę) oraz tabletki na chorobę Méniére'a (betahistini dihydrochloridum 8 i 16 mg).
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.