Trwa ładowanie...

Lekarka ostrzega. "Nie wykupujcie go z aptek"

 Katarzyna Prus
02.04.2023 12:12
Chorzy popełniają przy leczeniu podstawowy błąd
Chorzy popełniają przy leczeniu podstawowy błąd (Getty Images, Instagram)

- Nie wykupujcie go z aptek, bo jest potrzebny dla chorych! - apeluje na Instagramie lekarka rodzinna Magdalena Krajewska. Ostrzega przed stosowaniem leku na grypę przy leczeniu innych infekcji, a także bezsensowną profilaktyką. To błędy, które Polacy popełniają nagminnie.

spis treści

1. Najczęstszy błąd przy leczeniu infekcji

Leczenie na własną rękę może mieć bardzo poważne konsekwencje. Niestety ta metoda jest bardzo popularna i chętnie stosowana przez chorych - nie tylko przy zwykłym przeziębieniu, ale także przy poważniejszych infekcjach.

Leku na grypę nie należy stosować przy innych infekcjach
Leku na grypę nie należy stosować przy innych infekcjach (Getty Images)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Lekarka rodzinna Magdalena Krajewska wylicza najczęstsze błędy Polaków popełniane podczas infekcji wirusowych i ostrzega przed bezsensowną profilaktyką, a także nieprawidłowym leczeniem.

- Ostatnio ten błąd w moim gabinecie jest nagminny. Coraz więcej osób wie, że jest lek na grypę - oseltamiwir, ale zaczęło go źle stosować - zaznacza lekarka w krótkim filmiku opublikowanym na Instagramie.

Zaznacza też, że pacjenci proszą o przypisanie tego leku na zapas, by w razie "jakiegoś przeziębienia" móc go od razu zażyć.

- Nie! Ten lek jest na wirusa grypy, konkretnie. Więc bierzemy go na grypę, nie na zwykłe przeziębienia, nie na rinowirusy, nie na koronawirusy - podkreśla dr Krajewska.

2. "To nie są cukierki"

Lek można zażyć profilaktycznie, by nie zachorować, ale pod warunkiem, że mamy kontakt z chorym na grypę.

- Stosuje się go u osób bez objawów w przypadku kontaktu z osobą chorą na potwierdzoną grypę. Jest wtedy zalecany nie dla wszystkich, ale dla osób, u których przebieg grypy może być ciężki ze względu na wiek lub współistniejące problemy zdrowotne - tłumaczy dr Krajewska.

Zaznacza też, że nie należy tego robić w przypadku rinowirusów czyli najbardziej powszechnych wirusów przeziębieniowych.

- Leki to nie są cukierki, więc proszę nie wykupujcie go bezmyślnie z aptek. Jest potrzebny dla chorych - apeluje lekarka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze