Trwa ładowanie...

Koronawirus. Lekarze i pracownicy służby zdrowia pokazują blizny od sprzętu ochronnego

Avatar placeholder
02.04.2020 12:30
Zdjęcia lekarzy i pielęgniarek, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem
Zdjęcia lekarzy i pielęgniarek, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem (Facebook)

W walce przeciwko koronawirusowi doniesienia medialne często skupiają się na tym, jak wiele osób zachorowało, jak wiele zmarło, a czasem ilu z nich uwyzdrowiało. Media interesują się również naukowcami próbującymi znaleźć lekarstwo na chorobę powodowaną przez COVID-19. Rzadko uwaga skupia się na pielęgniarkach i lekarzach, którzy są na pierwszej linii frontu.

1. Odzież chroniąca przed koronawirusem

Na oddziałach zakaźnych obowiązują ścisłe przepisy ochrony przed wirusem. Personel medyczny musi nosić przez cały dyżur specjalną odzież ochronną, która pomoże im uchronić się przed zarażeniem od pacjentów, którzy często już są zdiagnozowanymi nosicielami COVID-19. Prócz fartucha ochronnego, rękawiczek i maseczki, pracownicy medyczni muszą zakładać teraz również specjalne czepki (lub kaptury), a także gogle ochronne.

Niektóre blizny zostaną na zawsze (Facebook)
Niektóre blizny zostaną na zawsze (Facebook)

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Noszenie przez kilka godzin odzieży ochronnej może pozostawiać odciski i blizny na ciele. Szczególnie na twarzy. Przekonały się o tym m.in. pielęgniarki z Korei Południowej. Przypadki bolesnych blizn wśród załóg tamtejszych szpitali były na tyle powszechne, że pielęgniarki w całym kraju zaczęły nosić specjalne plastry na twarzy. Dzięki nim są w stanie pracować na długich dyżurach.

2. Maski i gogle, jak lekarze chronią twarz przed koronawirusem?

W czasie walki z epidemią nie ma czasu i środków na to, by personel medyczny rezygnował z użycia maski tylko dlatego, że ta jest niewygodna. W niektórych częściach świata sytuacja jest na tyle poważna, że każda para gogli jest na wagę złota. Dlatego wiele pielęgniarek w Azji przychodzi do pracy pół godziny wcześniej – tyle zajmuje odpowiednie oklejenie twarzy, by móc spokojnie i bez bólu pełnić dyżur.

Pielęgiarki założą gogle ponownie, zanim blizny się zagoją (Instagram)
Pielęgiarki założą gogle ponownie, zanim blizny się zagoją (Instagram)

Zobacz także: Dużo osób zakażonych COVID-19 w USA

Niektóre blizny pozostaną na twarzy jeszcze przez wiele miesięcy. Przy długotrwałym narażeniu na nieodpowiedni nacisk istnieje możliwość, że niektóre blizny pozostaną na zawsze. W koreańskim szpitalu Keimyung University Daegu Dongsan pielęgniarki traktują blizny po odzieży ochronnej jak odznaczenia. Takich pracowników traktuje się tam z wyjątkowym szacunkiem.

Blizny są bolesne (PD China)
Blizny są bolesne (PD China)

3. NieKłamMedyka

Pracownicy medyczni prowadzą specjalną akacją #NieKłamMedyka. Apelują w niej do wszystkich osób, by w przypadku wezwania pogotowia lub innego kontaktu z opieką medyczną nie ukrywać informacji o możliwości zakażenia koronawirusem. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której np. cała załoga karetki musi udać się na przymusową kwarantannę. W momencie, w którym liczy się każda para rąk do pracy.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze