Trwa ładowanie...

Koronawirus. Przedział wiekowy zakażonych. Zaskakująco duży młodych osób wśród zakażonych w USA

Amerykanie szacują, że 40 proc. hospitalizowanych w USA ma od 20 do 54 lat
Amerykanie szacują, że 40 proc. hospitalizowanych w USA ma od 20 do 54 lat (East News)

Koronawirus ma najcięższy przebieg u osób starszych, zwłaszcza po 70. roku życia. Przykład Stanów Zjednoczonych i Włoch jednak daje do myślenia. W obu krajach bardzo dużą grupę chorych stanowią ludzie młodzi między 20. a 54. rokiem życia.

1. USA: 40 proc. hospitalizowanych ma od 20 do 54 lat

Lekarze z różnych krajów apelują do młodych ludzi. Wprawdzie koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych, ale w niektórych krajach widać też niepokojącą tendencję, która obniża tę granicę wieku. Stany Zjednoczone poinformowały, że blisko 20 proc. osób, które wymagały hospitalizacji w związku z zakażeniem to pacjenci między 20. a 44. rokiem życia.

Amerykanie ostrzegają, że u młodych ludzi choroba też może mieć ciężki przebieg
Amerykanie ostrzegają, że u młodych ludzi choroba też może mieć ciężki przebieg (East News)

Z analizy przeprowadzonej przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention wynika, że młodzi ludzie w tzw. sile wieku stanowią niepokojąco duży odsetek zakażonych. Amerykanie przeanalizowali wiek zakażonych, bazując na danych dotyczących grupy 2500 pacjentów. Z analizy wynika, że 508 osób w poważnym stanie to byli ludzie między 20. a 44. rokiem życia, czyli jedna piąta badanych. 18 proc. chorych miało od 45 do 54 lat. Z kolei największą grupę, zgodnie z przypuszczeniami, stanowiły osoby starsze. 26 proc. zakażonych to byli pacjenci, którzy mieli od 65 do 84 lat.

Zobacz film: ""Wyszedł" na kawę podczas kwarantanny. Rezultatu nikt się nie spodziewał"

W raporcie CDC szczególną uwagę poświęcono pacjentom, którzy byli w najcięższym stanie i trafili w związku z tym na OIOM. 12 proc. to były osoby między 20 a 44 rokiem życia. A 36 proc. chorzy, którzy mieli od 45 do 64 lat.

Zobacz także: Koronawirus - mapa. Polska i świat

2. USA: Nie tylko starsi w grupie ryzyka

To rzuca na dotychczasowe założenia nowe światło. Po opublikowaniu tych analiz amerykańscy lekarze zaczęli apelować do młodych ludzi, przypominając o stosowaniu zasad bezpieczeństwa, które pomogą uchronić przez zakażeniem. Chociaż śmiertelność u 20- czy 30-latków jest statystycznie niewielka, choroba również u nich może mieć ciężki przebieg.

Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty
Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty [6 zdjęć]

Koronawirus wciąż stanowi zagadkę dla lekarzy i naukowców. Wiadomo, że potrafi utrzymywać się na przedmiotach

zobacz galerię

"To sugeruje, że mogli być nadal narażeni na kontakt z wirusem, ponieważ nie martwili się ryzykiem. Pojawiają się doniesienia z Francji i Włoch, że niektórzy młodzi ludzie ciężko przechodzą zakażenie i trafiają na OIOM" – ostrzega dr Deborah Birx, koordynatorka zespołu ds. koronawirusa przy Białym Domu.

W Chinach większość osób, u których choroba miała najcięższy przebieg były po 60. roku życia. Dane ze Stanów Zjednoczonych mogą świadczyć o tym, że ryzyko zakażenia u młodych osób jest większe niż wcześniej zakładano.

Zobacz także: Dlaczego w krajach Afrykańskich odnotowano tak mało przypadków koronawirusa?

3. Nastolatkowie wśród ofiar śmiertelnych

W poniedziałek 23 marca z Panamy napłynęły informacje o śmierci 13-letniej dziewczynki zakażonej koronawirusem. To jedna z najmłodszych ofiar pandemii. Wiadomość wywołała na całym świecie fale spekulacji. Dzień wcześniej z kolei w Coventry w środkowej Anglii zmarł 18-latek, u którego zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

Lekarze mają nadzieje, że te dane będą dla wszystkich młodych ludzi sygnałem ostrzegawczym. To w tej grupie najczęściej zdarzają się przypadki łamania kwarantanny i spotkań w większych grupach. Autorzy raportu zaznaczają, że ich ustalenia mają pewne wady. W badaniu nie uwzględniono m.in. kwestii obciążenia chorobami współistniejącymi, które mogą wpływać na cięższy przebieg choroby.

Zobacz także: Koronawirus: jaki procent zakażonych choruje poważnie i wymaga leczenia w szpitalu?

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze