Trwa ładowanie...

Liczba przypadków rośnie. Winny jeden czynnik

 Patrycja Pupiec
Patrycja Pupiec 12.08.2023 11:02
Do 2050 roku problem będzie dotyczył co 4. osoby
Do 2050 roku problem będzie dotyczył co 4. osoby (Getty Images)

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie napawają optymizmem. Słyszymy coraz gorzej, a do 2050 roku co czwarta osoba na świecie będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. - Nie lekceważ choćby drobnych problemów ze słuchem – przestrzega Narodowy Fundusz Zdrowia.

spis treści

1. Problemy ze słuchem mają coraz młodsi

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) podkreśla, że pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy problemów ze słuchem, co w przyszłości może spowodować poważne konsekwencje takie jak niedosłuch, demencja i wycofanie. Wielu Polaków nie zgłasza się po specjalistyczną pomoc, nawet gdy niedosłuch silnie wpływa na ich funkcjonowanie.

Gdy społeczeństwo się starzeje, liczba osób cierpiących na niedosłuch wzrasta. Niestety, ten problem pojawia się także u coraz młodszych. - To, jak słyszysz i czy możesz bez problemu się komunikować, wpływa na komfort Twojego życia. Nie lekceważ choćby drobnych problemów ze słuchem – apeluje NFZ.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- To efekt życia w hałasie generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki, w tym smartfony – wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ przypomina, że każda osoba w wieku 45 lat lub więcej powinna regularnie kontrolować słuch w gabinecie laryngologa. O tym specjaliście nie mogą zapominać również osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch, a także ci, którzy pracują w hałasie.

2. Jak zmniejszyć ryzyko utraty słuchu?

Profilaktyka w przypadku problemów ze słuchem – jak przekonują eksperci – pozwoli zmniejszyć ryzyko utraty zmysłu i utrzymywać go w dobrym zdrowiu.

By zniwelować prawdopodobieństwo problemów ze słuchem, należy przede wszystkim unikać ich głównej przyczyny, czyli hałasu. Przyciszenie radia, telewizora i muzyki to coś o czym powinniśmy pamiętać.

Z kolei osoby, które pracują w hałaśliwym otoczeniu, powinny stosować specjalne ochraniacze na uszy.

Dbanie o słuch to także dbanie o ich higienę. Warto w tym celu regularnie stosować środki zmiękczające woskowinę.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze