Trwa ładowanie...

Lider zespołu "Łzy" zmaga się z rakiem płuc. Takie są przyczyny i objawy nowotworu

Avatar placeholder
13.04.2024 11:06
Adam Konkol zmaga się z rakiem płuc. Nie może poddać się chemioterapii ani operacji
Adam Konkol zmaga się z rakiem płuc. Nie może poddać się chemioterapii ani operacji (East News)

Adam Konkol za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał fanom wstrząsającą wiadomość. U lidera zespołu "Łzy" zdiagnozowano nowotwór płuc. Informacja jest o tyle szokująca, że muzyk nigdy nie palił.

spis treści

1. Adam Konkol zmaga się z nowotworem

Miłośnikom polskiej muzyki Adam Konkol doskonale jest znany. Mieliśmy okazję poznać go w roli gitarzysty, perkusisty, autora tekstów i kompozytora, jest także założycielem i liderem zespołu "Łzy".

Muzyk zmaga się z wadą serca, a dokładniej zespołem Eisenmengera. W emocjonującym poście na Facebooku poinformował, że musi zmierzyć się z kolejną chorobą. Rak płuc zaatakował znienacka, muzyk nigdy nie palił.

Zobacz film: "Palce pałeczkowate są objawem choroby"

"W sumie nie wiem, od czego zacząć. Jestem bardzo szczęśliwy, a fizycznie jestem u szczytu formy. Jestem spełniony i wolny. Niektórzy już wiedzą, a inni dowiedzą się z tego posta. Mam złośliwego raka płuc, wiem, dziwne, nie pale i nie paliłem papierosów, ale czasem tak się podobno zdarza" - rozpoczął wpis.

W dalszej części wyjaśnia, że ze względu na wadę serca operacja jest niemożliwa, w innych okolicznościach usunięto by mu część płuc. Muzyk nie może też rozpocząć chemioterapii, taka forma leczenia mogłaby zakończyć się jego śmiercią.

"Jestem po kilku konsultacjach i gdybym nie miał wady serca, po prostu wycięli by mi kawałek płuca i być może było by po sprawie, ale nie można. Nie można też chemioterapii, która by mnie po prostu zabiła, za to można "strzelać" w niego promieniami i taki jest plan" - wyjaśnia we wpisie.

2. Przyczyny i objawy raka płuc

Choć nowotwory płuc głównie kojarzone są z osobami sięgającymi po wyroby tytoniowe, mogą rozwijać się także u niepalących. Zwiększone ryzyko wynika z ekspozycji środowiskowych oraz odziedziczonych czynników genetycznych.

Rak płuc jest spowodowany mutacjami w DNA komórek płuc. W początkowej fazie nowotwór nie daje żadnych oczywistych symptomów i przebiega bezobjawowo.

Zaawansowany rak płuc może dawać o sobie znać następującymi dolegliwościami:

  • męczący kaszel,
  • duszności,
  • osłabienie i zmęczenie,
  • krwioplucie,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • chrypka,
  • dysfagia, czyli problemy z przełykaniem,
  • nawracające zapalenie płuc,
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych lub nadobojczykowych.

Wśród metod leczenia nowotworów płuc wymienia się chemioterapię, operację, radioterapię, immunoterapię oraz leczenie ukierunkowane molekularnie, wiele jednak zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju raka.

3. Walka z nowotworem

Adam Konkol pozostaje dobrej myśli i ma zamiar rozprawić się z rakiem. Jest pozytywnie nastawiony i wierzy, że dostępne dla niego możliwości leczenia przyniosą oczekiwane skutki.

"Normalne pytanie to "ile mi zostało?", na moje oko około 58 lat, bo mój plan, by żyć co najmniej 106 lat, się nie zmienił. Po prostu kto mnie zna, ten wie... Z nie takich opresji wychodziłem cało, więc jak spotkacie mnie za 3 lata, to nie pytajcie "co on tutaj jeszcze robi?", bo ja po prostu go pokonam jak mini katar. Mnie nie wspierajcie, nie trzeba, moją rodzinę tak... Jak to mówi mój syn "mamy nowe zwierzątko w domu" - podsumował.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze