Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wolumetria – wskazania, przeciwwskazania, przebieg, postępowanie po zabiegu

Avatar placeholder
14.07.2021 16:50
Wolumetria – wskazania, przeciwwskazania, przebieg, postępowanie po zabiegu
Wolumetria – wskazania, przeciwwskazania, przebieg, postępowanie po zabiegu

Z wiekiem nasza skóra staje się wiotka i opada, czyli traci jędrność i elastyczność, co skutkuje zmianą konturów twarzy. Wolumetria to zabieg, który pozwala na zatrzymanie tych zmian, przywraca skórze odpowiednie nawilżenie, spłyca zmarszczki oraz pozwala na modelowanie rysów twarzy, przywracając tym samym młody wygląd.

spis treści

1. Co to jest wolumetria

Wolumetria to zabieg, który zalecany jest przede wszystkim, gdy z biegiem czasu skóra w obrębie kości policzkowych utraciła jędrność i chcemy ją przywrócić. Wolumetria wykorzystywana jest też do uniesienia fałdów skóry, które opadając, utworzyły bruzdy nosowo-wargowe. Innymi wskazaniami do wolumetrii są:

  • wyszczuplenie twarzy i poprawa jej owalu,
  • usunięcie tzw. doliny łez,
  • wymodelowanie linii żuchwy,
  • wypełnienie ubytków w objętości policzków czy skroni.

2. Przeciwwskazania do zabiegu wolumetrii

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zabieg wolumetrii nie jest wskazany dla osób, u których stwierdzono choroby autoimmunologiczne, mają skłonności do powstawania blizn przerostowych lub cierpią na stany zapalne skóry takie jak opryszczka czy trądzik. Wolumetrii nie powinny też poddawać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie należy stosować wolumetrii u osób ze stwierdzoną chorobą nowotworową.

Po zabiegu występuje delikatny obrzęk, zaczerwienienie, które po paru godzinach mijają. W niektórych przypadkach mogą pojawić się niewielkie siniaczki, jednak można je łatwo zamaskować przy pomocy makijażu. Można stosować na nie między innymi maść z heparyną lub arniką. W przypadku jeśli skóra jest wrażliwa mogą pojawiać się świąd, zgrubienie czy mrowienie. Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż 3 dni lub pojawiły się inne niepokojące zmiany, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

3. Przebieg wolumetrii

Wolumetria odbywa się poprzez wprowadzenie wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego pod skórę za pomocą igły. Preparat stosowany podczas zabiegu wolumetrii jest gęstszy i bardziej plastyczny od zwykłych wypełniaczy, dodatkowo wstrzykiwany jest w głębokie warstwy skóry. Wypełnia on zapadnięte miejsca, uzupełniając ich objętość. Najczęściej uzupełnia się policzki, skronie, okolice żuchwy i podbródka. Pozwala to na uzyskanie jednolitego oraz naturalnego wyglądu twarzy. Wolumetria jest zabiegiem raczej bezbolesnym, w trakcie wykonywania go występuje uczucie rozpierania w tkankach skóry. Zastosowanie znieczulenia miejscowego nie jest konieczne, ze względu na to, że preparaty używane do zabiegu wolumetrii zawierają lidokainę. Jednak lekarz przed rozpoczęciem zabiegu może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia. Wolumetria zazwyczaj trwa około 20 – 30 minut i bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Efekty wolumetrii są natychmiastowe i utrzymują się nawet do 24 miesięcy. Wolumetria to zabieg dla kobiet i mężczyzn, a jego koszt waha się od 1500 do 4000 złotych.

Zobacz także:

4. Pękanie naczynek po zabiegu

Zarówno po zabiegu wolumetrii, jak i przed oraz w dniu wolumetrii nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on spowodować rozszerzenie i pękanie naczynek. Należy również nie przyjmować aspiryny, suplementów na bazie Ginko biloba oraz witaminy E. Nie zaleca się przeprowadzania wolumetrii w dniach, kiedy pojawi się menstruacja, ponieważ może to zwiększyć odczuwanie bólu. Po zastosowaniu wolumetrii nie należy poddawać się zabiegom w solarium, unikać również naturalnego opalania oraz silnego nasłonecznienia skóry. Nie zaleca się również przebywania w saunie oraz stosowanie gorących kąpieli. Jeśli planujemy inne zabiegi wypełniania zmarszczek, odmładzania skóry czy zabiegi kosmetyczne, należy zachować odstęp czasowy pomiędzy nimi a wolumetrią minimum 3 tygodnie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze