Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Likwidacja rozstępów

Avatar placeholder
01.04.2016 10:56
Likwidacja rozstępów
Likwidacja rozstępów

Peeling chemiczny, mezoterapia, mikrodermabrazja i laseroterapia to najbardziej popularne sposoby na rozstępy. Przed pojawieniem się zmian następuje obrzęk z wypukleniem skóry, który przebiega bezobjawowo. Jeżeli nie obserwuje się skóry, proces przebiega niezauważenie. Skuteczne spłycenie rozstępów odbywa się w gabinecie lekarskim przy użyciu RF mikroigłowej lub bardzo silnych wiązek laserowych, bardzo trudno jest pozbyć się ich samodzielnie. Uważa się nawet, że likwidacja rozstępów w domu jest niemożliwa - można tylko zapobiegać ich powstawaniu.

 

1. Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy to rodzaj blizny. Powstają na płaszczyźnie skóry właściwej. Za ich pojawienie się odpowiada upośledzenie komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie elastyny i kolagenu. Komórki te to tzw. fibroblasty – odpowiadają za elastyczność, sprężystość, jędrność i odpowiednie napięcie skóry. Pojawienie się rozstępów może być spowodowane zmianami hormonalnymi. Kobiety są narażone w każdym wieku na powstanie rozstępów. Najczęściej przyczyną ich powstania jest rozciągliwość skóry do zmieniającej się masy ciała, szczególnie wzwyż, bądź szybkiego wzrostu. Takiego typu problemy pojawiają się u kobiet w ciąży, nastolatków szybko rosnących lub tyjących, kobiet w okresie menopauzy lub osób z nadwagą. Rozstępy występują po obu stronach ciała, na dowolnych miejscach, oprócz: stóp, rąk i twarzy. U kobiet najczęściej pojawiają na biodrach, piersiach i górnej części ud. Rozstępy u mężczyzn obejmują okolicę krzyżowo-lędźwiową i obręcz barkową.

2. Kosmetyki i zabiegi kosmetyczne na rozstępy

Kosmetyki przeciw rozstępom powinny zawierać:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • związki krzemu – sprzyjają regeneracji włókien elastycznych i kolagenowych;
  • kwas mlekowy – minimalizuje rogowacenie naskórka;
  • ekstrakt z Centella asiatica – to źródło fitoestrogenów, które pobudzają syntezę kolagenu - skuteczny sposób na rozstępy;
  • wyciągi z soi – wykazuje działanie przeciwzapalne, antyutleniające i pobudzające na fibroblasty;
  • witaminy A, C, E – działanie antyoksydacyjne.

Zabiegi kosmetyczne na rozstępy:

  • Mezotermia

Mezotermia polega na wstrzykiwaniu do uszkodzonych tkanek specjalnych koktajli. Składają się z różnych substancji, które mają na celu indukowanie odpowiedzi fibroblastów znajdujących się w skórze właściwej z regeneracją kolagenu. Taki zabieg na rozstępy można łączyć z peelingiem chemicznym z użyciem kwasu glikolowego, który zmniejsza grubość warstwy rogowej, stymuluje produkcję nowych komórek naskórka i syntezę włókien kolagenowych w warstwie powierzchniowej skóry właściwej.

  • Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka specjalnym aparatem, warstwa po warstwie, aż do pożądanego efektu. Aparat ten wysysa i ściera stare, obumarłe komórki. Również można go połączyć z peelingiem glikolowym. Mikrodermabrazja nie boli (na początku odczuwa się lekkie zasysanie skóry), trwa około pół godziny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

  • Peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego

Peeling chemiczny z zastosowaniem kwasu glikolowego jest stosowany w gabinetach. Na skórę jest nakładany kwas glikolowy o stężeniu 70 proc. Lekarz robi to przy użyciu specjalnego pędzla. Po upływie pewnego czasu, który zależy od wielkości i grubości rozstępu, lekarz neutralizuje nałożony na skórę kwas specjalnym preparatem. Efekty są widoczne po zastosowaniu serii zabiegów.

  • Endermologia

Endermologia jest lipomasażem, ponieważ jednym z jego efektów jest drenaż limfatyczny, który pozwala pozbyć się z organizmu toksyn, a także rozbitych cząstek tłuszczu.

  • Usuwanie rozstępów laserem

Laseroterapia wykonywana jest w celu złuszczenia blizn poprzez podgrzanie i odparowanie jej warstw. Światło emitowane przez laser wyrównuje kolor rozstępu przybliżając go do barwy skóry. Zabieg kosmetyczny trwa około pół godziny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, bezpośrednio po nim na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które mijają po 4 godzinach. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest wykonanie od 4 do 8 zabiegów w odstępach od 6 do 12 tygodni. Koszt usuwania rozstępów laserem wynosi 1500 zł.

3. Domowe sposoby na rozstępy

Domowe sposoby na rozstępy to:

  • regularne złuszczanie naskórka za pomocą grubo- i drobnoziarnistych peelingów;
  • masaż połączony z prysznicem, na zmianę ciepły i zimny (zwiększy to cyrkulację krwi);
  • stosowanie kremów i emulsji zmniejszy widoczność rozstępów, powinny zwierać takie składniki jak: olejek z dzikiej róży, masło kakaowe, olejek emu, olej rycynowy, olejek jojoba, witaminę A i C.

Zabiegi kosmetyczne na rozstępy poprawiają kondycję skóry, przywracają jej jędrność i elastyczność. W zależności od liczby i wielkości rozstępów, niezbędna jest seria od trzech do nawet dziesięciu wizyt w salonie, a pełna kuracja trwa około pół roku. Warto wypróbować również domowe sposoby i kremy na rozstępy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze