Lipa – właściwości, zastosowanie, rodzaje, zbieranie liści i kwiatów
Kwiaty i liście lipy mają szerokie zastosowanie zdrowotne. Zwalczają stany zapalne, chronią wątrobę i żołądek, łagodzą objawy łuszczycy i świerzbu. Zbieramy je i suszymy tylko w określonych warunkach.
Zobacz film: "Herbata z lipy"
1. Właściwości lipy
Lipa to drzewo o wyjątkowych właściwościach. Bogate we flawonoidy, śluzy roślinne, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, witaminę C i PP, a także olejki eteryczne stanowi broń w walce z przeziębieniem. Wartościowe są nie tylko kwiaty lipy, ale też biel, czyli warstwa drzewa znajdująca się tuż pod korą.
Śluzy lipy mają działanie silnie nawilżające, przeciwkaszlowe i osłonowe. Herbata z kwiatów lipy z dodatkiem miodu nie tylko wspomoże walkę z grypą, ale też zabezpieczy żołądek przed działaniem szkodliwych kwasów. Śluz w połączeniu z witaminą C czyni z lipy naturalny antybiotyk.
Napotne działanie lipy wspomoże leczenie anginy, zapalenia oskrzeli i stanów zapalnych gardła, natomiast jej właściwości relaksacyjne uspokoją organizm przed snem. Lipa zredukuje stres, złagodzi napięcie nerwów, pomoże się odprężyć i ukoi zmysły.
Fitosterole roślinne zawarte w lipie również będą zbawienne dla naszego organizmu. Działają przeciwzapalnie, dbają o organy wewnętrzne, zwalczając ogniska chorobowe nie tylko układu oddechowego, ale też żołądka i wątroby. Lipa złagodzi też zgagę i wspomoże trawienie.
2. Zastosowanie lipy
Lipa znajduje też zastosowanie zewnętrznie – używamy jej do przygotowania naparów, okładów i kąpieli. Ujędrnia skórę, wygładza ją, usuwa piegi i leczy stany zapalne. Lipę najczęściej stosuje się w pielęgnacji cery mieszanej i trądzikowej.
Kosmetyki z dodatkiem kwiatu lipy lub bieli zmniejszają wydzielanie łoju, oczyszczają pory i domykają je, a także zapobiegają wnikaniu w skórę nieczystości.
Skóra głowy również podziękuje ci za kurację kwiatem lipy. Szampony, odżywki i płukanki przygotowane na bazie kwiatostanów zmniejszą przetłuszczanie się włosów, a także odżywią skórę głowy i łamliwe końcówki. Lipa złagodzi też podrażnienia spowodowane łuszczycą czy świerzbem.
Ważna informacja dla pań – kremy z dodatkiem lipy działają przeciwstarzeniowo.
3. Rodzaje lipy
Chociaż w strefie umiarkowanej wyróżniono aż 30 gatunków lipy, w Europie występuje ich tylko dwa. Lipa drobnolistna i szerokolistna z powodzeniem może być sadzona w Polsce, dlatego z dobrodziejstw jednego drzewa może czerpać wiele pokoleń.
Sadzona w parkach, przy alejach lub w przydomowych ogrodach, lipa może osiągnąć aż 35 m wysokości. Młode drzewo rozpoznajemy po zielonkawej korze, natomiast stare – po brunatnym albo szarym zabarwieniu.
Mimo iż różnią się gatunkowo, lipa szerokolistna i drobnolistna mają takie same właściwości. Ich kwiaty i drzewo mogą być wykorzystywane nie tylko przez firmy farmaceutyczne i przedsiębiorców, ale przez każdego z nas. Jak i kiedy zbierać kwiaty lipy?
4. Jak zbierać liście i kwiaty lipy
Suszone kwiaty lipy można kupić w aptece i sklepach zielarskich, jednak chcąc zadbać o ich jakość, warto zerwać je i ususzyć samodzielnie. Sezon na zbiór lipowych kwiatostanów trwa ok. tygodnia na przełomie czerwca i lipca.
Warto pamiętać, że kwiatów lipy nie zbiera się w czasie deszczu. Unikajmy też zrywania kwiatów przekwitłych i tych z drzew rosnących koło dróg – są pełne zanieczyszczeń.
Kwiaty lipy suszymy ułożone cienką warstwą w ciemnym, przewiewnym miejscu. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić maksymalnie 35 stopni. Wysuszone kwiaty lipy o żółtobiałym kolorze i miodowym zapachu przechowujemy w papierowych torebkach albo szklanych słoikach.
Zobacz też
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Komentarze