Trwa ładowanie...

Litoterapia – na czym polega leczenie kamieniami?

Litoterapia, czyli leczenie kamieniami, opiera się na założeniu, że mają one niezwykłą moc, którą wpływają na ludzi. Ponieważ występują w nich te same biopierwiastki, które wchodzą w skład związków chemicznych w organizmie człowieka, a kamienie posiadają zdolność gromadzenia i emitowania energii, oddziałują na nas zasadzie rezonansu. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest litoterapia?

Litoterapia, metoda leczenia kamieniami, to jedna z gałęzi medycyny alternatywnej. Stosowano ją powszechnie w starożytności, ale i dziś ma ona swoich zwolenników. Osoby, które w nią wierzą, przypisują kamieniom moc, niezwykłe właściwości i pamięć swojego stworzenia, która wykracza poza dzieje ludzkości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niektórzy twierdzą, że kamienie mają dusze. Filarem litoterapii jest założenie, że każdy kamień ma zdolność gromadzenia, przechowywania i emitowania energii. Co ważne, w każdym kamieniu i minerale gromadzony jest jej inny rodzaj.

Ponadto miłośnicy litoterapii podkreślają, że w skład zawartych w kamieniach związków chemicznych wchodzą te same biopierwiastki, które występują w organizmie człowieka. To sprawia, że oddziałują one na ludzi zarówno poprzez swój skład chemiczny, jak i wskutek działania na zasadzie rezonansu.

W zależności od energii kamieni ich dobroczynny wpływ obejmuje nie tylko ciało, ale również umysł i emocje. Litoterapia jest jedną z gałęzi medycyny niekonwencjonalnej, medycyny chińskiej i indyjskiej ajurwedy.

Choć medycyna konwencjonalna jej nie uznaje, warto zauważyć, że z mocy kamieni czerpie na przykład farmacja, która tworzy lekarstwa na bazie minerałów i kamieni szlachetnych. W aptece można kupić zarówno nalewkę bursztynową, kosmetyki ze złotem czy perłami czy plastry ze srebrem, które przyspieszają gojenie.

2. Jak kamienie działają na człowieka?

Według wschodniej medycyny psychika i duch człowieka stanowią jedność, a zdrowie to swobodny przepływ energii w ciele. Chorobą w tym ujęciu jest brak energii, jej nadmiar lub blokady w chorych narządach. One sprawiają, że jej przepływ nie jest możliwy.

W celu przywrócenia jej obiegu wykorzystuje się między innymi kamienie. Jak kamienie działają na człowieka? Albo pobierają z organizmu nadmiar energii (przez co uspokajają), albo emitują ją w przypadku niedoboru.

Konsekwencją i efektem prozdrowotnym jest odbudowa równowagi i zrównoważenie energetycznie organizmu. Warto pamiętać, że każdy kamień przypisany jest konkretnej chorobie lub schorzeniu.

Zobacz także:

3. Jak stosować litoterapię?

Jak wykorzystywać moc kamieni? Można nosić biżuterię wykonaną z minerałów: pierścionki, bransoletki, korale, naszyjniki, wisiorki czy broszki. Dobrze, jeśli dotyka ona ciała.

Ponieważ kamienie działają punktowo, można je również przykładać do ciała, na przykład w miejsce bólu czy punktach energetycznych.

Warto wykonywać nimi masaż. Innym sposobem na doświadczenie dobroczynnych właściwości minerałów jest picie nalewki, w których jednym ze składników są kryształy.

Kamienie naturalne można wykorzystać do medytacji. Warto je układać na półkach, biurkach czy stolikach zarówno w domu, jak i w biurze czy innym miejscu pracy.

Można się nimi otaczać, a i nosić je przy sobie: w torebce czy w kieszeni. Kamienie nie zaszkodzą, a mogą zadziałać profilaktycznie i wzmacniająco. Bliskość kamienia czy amuletu dodaje pewności siebie.

Najważniejsze jest, by nie ulec pokusie wiary, że kamienia stanowią antidotum na wszelkie problemy. W przypadku kłopotów ze zdrowiem nic nie zastąpi wizyty u lekarza i leczenia konwencjonalnego.

Różnym kamieniom przypisuje się różne właściwości lecznicze. I tak na przykład:

 • agat ma wpływać na narządy rozrodcze,
 • ametyst łagodzić bóle głowy i leczyć bezsenność,
 • bursztyn wspierać pracę serca i układu krążenia,
 • kamień księżycowy ma chronić przed złą energią, a i działać korzystnie na układ hormonalny, pobudzać płodność i namiętność,
 • kryształ górki ma mieć właściwości ochronne,
 • opal ma mieć pozytywny wpływ na jądra i jajniki, trzustkę,
 • onyks ma pomagać w zasypianiu,
 • perła ma oczyszczać duszę,
 • rubin ma wzmacniać serce i pobudzać krążenie,
 • szafir działać uspokajająco.

4. Jak oczyszczać kamienie?

Ponieważ kamienie mają zdolność do gromadzenia złej energii, którą przejmują od ludzi, bardzo ważna jest ich higiena, czyli ich oczyszczanie. Co robić?

Kamienie należ oczyszczać przez każdym użyciem:

 • myjąc pod bieżącą wodą,
 • wkładając na kilka godzin do pojemnika z solą,
 • zakopując w ziemi,
 • okadzając białą szałwią czy palo santo.

By kamienie naładować pozytywną energią, wystarczy wystawić je na działanie promieni słonecznych lub księżyca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza