Maleinian feniraminy – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania
Maleinian feniraminy ma działanie antyhistaminowe, stąd jest składnikiem wielu leków na przeziębienie i grypę. Substancja zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych nosa oraz zatok, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania, świąd i łzawienie oczu. Stosuje się je w celu łagodzenia dokuczliwych objawów alergii, pyłkowicy oraz kataru. Co warto o nim wiedzieć?
1. Zastosowanie maleinianu feniraminy
Maleinian feniraminy (Pheniramini maleas), nieselektywny lek pierwszej generacji o działaniu antyhistaminowym, który hamuje receptory histaminowe typu 1 (H1), jest składnikiem wielu doustnych preparatów złożonych.
Substancja, hamując działanie histaminy wywołującej objawy alergiczne, zmniejsza wytwarzanie wydzieliny i wyciek z nosa, obkurcza śluzówkę nosa, udrażniają nos, hamują przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, a także łagodzi objawy, takie jak kichanie, łzawienie, obrzęk i świąd błon śluzowych.
Związek jest obecny w wielu preparatach dostępnych bez recepty, stosowanych w celu łagodzenia objawów:
- alergii,
- pyłkowicy,
- kataru siennego.
- przeziębienia i grypy: gorączki, dreszczy, bólu mięśni i układu kostno-stawowego, bólu głowy, obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa, kataru i kichania.
2. Leki z feniraminą
Złożone preparaty dzięki zawartości maleinianiu feniraminy działają antyhistaminowo, a substancja jest składnikiem wielu leków stosowanych na przeziębienie i grypę. To na przykład:
- Gripex Noc – preparat złożony zawierający paracetamol, chlorowodorek pseudoefedryny, bromowodorek dekstrometorfanu i maleinian chlorfeniraminy,
- Fervex – preparat złożony zawierający paracetamol, kwas askorbinowy i feniraminę,
- Theraflu ExtraGrip – preparat złożony zawierający paracetamol, fenylefrynę i feniraminę,
- Disophrol – preparat zawierający pseudoefedrynę i deksbromfeniraminę,
- Polopiryna Complex – preparat złożony zawierający kwas acetylosalicylowy, chlorowodorek fenylefryny i maleinian chlorfeniraminy,
- Tabcin Trend - preparat złożony zawierający paracetamol, chlorowodorek pseudoefedryny i maleinian chlorfeniraminy.
3. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Maleinian feniraminy mogą stosować dorośli i dzieci powyżej 15. roku życia. Leków z substancją nie powinny zażywać dzieci młodsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z:
- jaskrą z zamykającym się kątem przesączania,
- ciężką niewydolnością nerek lub wątroby,
- rozrostem gruczołu krokowego i utrudnionym oddawaniem moczu,
- fenyloketonurią.
Z uwagi na możliwość wystąpienia deficytów uwagi, po przyjęciu preparatu z maleinianem feniraminy nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych. Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej.
Leki mogą być zażywane przez cukrzyków. Warto mieć na uwadze, że skuteczność leków przeciwhistaminowych mogą zmniejszać doustne preparaty antykoncepcyjne.
Co jeszcze warto wiedzieć o farmaceutykach, które mają w swoim składzie maleinian feniraminy? Bardzo ważne jest, by nie łączyć ich z paracetamolem. W czasie przyjmowania leku nie wolno spożywać alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby.
U osób nadużywających alkoholu pojawia się prawdopodobieństwo jej niewydolności. Ponadto alkohol, tak jak i leki nasilają uspokajające działanie leków przeciwhistaminowych.
4. Skutki uboczne stosowania maleinianu feniraminy
Należy pamiętać, że preparaty z maleinianem feniraminy można stosować wyłącznie krótkotrwale. Nie wolno ich zażywać dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.
To ważne, ponieważ zbyt długie przyjmowanie leku może wywołać zaburzenia psychiczne, a także prowadzić do uzależnienia. Maleinian feniraminy, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane.
Najczęściej jest to senność], otępienie, brak koncentracji, zaburzenie sprawności psychoruchowej (utrudnia prowadzenie pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn), suchość w jamie ustnej, zaburzenia ostrości widzenia, zatrzymanie moczu, ból przy oddawaniu moczu.
U ludzi w podeszłym wieku mogą pojawić się stany splątania lub pobudzenia. Ponieważ związek ten znajduje się głównie w lekach dostępnych bez recepty, przed rozpoczęciem stosowania należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.