Trwa ładowanie...

Maleinian feniraminy – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania

Maleinian feniraminy ma działanie antyhistaminowe, stąd jest składnikiem wielu leków na przeziębienie i grypę. Substancja zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych nosa oraz zatok, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania, świąd i łzawienie oczu. Stosuje się je w celu łagodzenia dokuczliwych objawów alergii, pyłkowicy oraz kataru. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Zastosowanie maleinianu feniraminy

Maleinian feniraminy (Pheniramini maleas), nieselektywny lek pierwszej generacji o działaniu antyhistaminowym, który hamuje receptory histaminowe typu 1 (H1), jest składnikiem wielu doustnych preparatów złożonych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Substancja, hamując działanie histaminy wywołującej objawy alergiczne, zmniejsza wytwarzanie wydzieliny i wyciek z nosa, obkurcza śluzówkę nosa, udrażniają nos, hamują przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, a także łagodzi objawy, takie jak kichanie, łzawienie, obrzęk i świąd błon śluzowych.

Związek jest obecny w wielu preparatach dostępnych bez recepty, stosowanych w celu łagodzenia objawów:

 • alergii,
 • pyłkowicy,
 • kataru siennego.
 • przeziębienia i grypy: gorączki, dreszczy, bólu mięśni i układu kostno-stawowego, bólu głowy, obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa, kataru i kichania.

Zobacz także:

2. Leki z feniraminą

Złożone preparaty dzięki zawartości maleinianiu feniraminy działają antyhistaminowo, a substancja jest składnikiem wielu leków stosowanych na przeziębienie i grypę. To na przykład:

 • Gripex Noc – preparat złożony zawierający paracetamol, chlorowodorek pseudoefedryny, bromowodorek dekstrometorfanu i maleinian chlorfeniraminy,
 • Fervex – preparat złożony zawierający paracetamol, kwas askorbinowy i feniraminę,
 • Theraflu ExtraGrip – preparat złożony zawierający paracetamol, fenylefrynę i feniraminę,
 • Disophrol – preparat zawierający pseudoefedrynę i deksbromfeniraminę,
 • Polopiryna Complex – preparat złożony zawierający kwas acetylosalicylowy, chlorowodorek fenylefryny i maleinian chlorfeniraminy,
 • Tabcin Trend - preparat złożony zawierający paracetamol, chlorowodorek pseudoefedryny i maleinian chlorfeniraminy.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Maleinian feniraminy mogą stosować dorośli i dzieci powyżej 15. roku życia. Leków z substancją nie powinny zażywać dzieci młodsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z:

 • jaskrą z zamykającym się kątem przesączania,
 • ciężką niewydolnością nerek lub wątroby,
 • rozrostem gruczołu krokowego i utrudnionym oddawaniem moczu,
 • fenyloketonurią.

Z uwagi na możliwość wystąpienia deficytów uwagi, po przyjęciu preparatu z maleinianem feniraminy nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych. Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej.

Leki mogą być zażywane przez cukrzyków. Warto mieć na uwadze, że skuteczność leków przeciwhistaminowych mogą zmniejszać doustne preparaty antykoncepcyjne.

Co jeszcze warto wiedzieć o farmaceutykach, które mają w swoim składzie maleinian feniraminy? Bardzo ważne jest, by nie łączyć ich z paracetamolem. W czasie przyjmowania leku nie wolno spożywać alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby.

U osób nadużywających alkoholu pojawia się prawdopodobieństwo jej niewydolności. Ponadto alkohol, tak jak i leki nasilają uspokajające działanie leków przeciwhistaminowych.

4. Skutki uboczne stosowania maleinianu feniraminy

Należy pamiętać, że preparaty z maleinianem feniraminy można stosować wyłącznie krótkotrwale. Nie wolno ich zażywać dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.

To ważne, ponieważ zbyt długie przyjmowanie leku może wywołać zaburzenia psychiczne, a także prowadzić do uzależnienia. Maleinian feniraminy, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane.

Najczęściej jest to senność], otępienie, brak koncentracji, zaburzenie sprawności psychoruchowej (utrudnia prowadzenie pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn), suchość w jamie ustnej, zaburzenia ostrości widzenia, zatrzymanie moczu, ból przy oddawaniu moczu.

U ludzi w podeszłym wieku mogą pojawić się stany splątania lub pobudzenia. Ponieważ związek ten znajduje się głównie w lekach dostępnych bez recepty, przed rozpoczęciem stosowania należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza