Trwa ładowanie...

Małpia ospa coraz bliżej Polski. Liczba przypadków rośnie w szybkim tempie

 Karolina Rozmus
02.06.2022 14:07
Małpia ospa zalewa Europę, coraz więcej nowych przypadków
Małpia ospa zalewa Europę, coraz więcej nowych przypadków (Getty Images/ ECDC)

ECDC wskazuje, że w Europie mamy już 321 przypadków małpiej ospy, a będzie ich jeszcze więcej. Lekarze nie mają wątpliwości, wkrótce wirus dotrze też do Polski. Duży problem mają już nasi sąsiedzi - Niemcy, gdzie do tej pory potwierdzono 21 przypadków. Jednak na niechlubnym podium stoi Hiszpania, która jest często wybieraną przez Polaków destynacją wakacyjną. W jakich miejscach - w kontekście urlopu - trzeba najbardziej uważać?

spis treści

1. Małpia ospa w Europie i na świecie – ilu jest chorych?

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaktualizowało mapę małpiej ospy w Europie. Według ich doniesień w wielu krajach wykrywane są kolejne przypadki choroby. Najwięcej w Hiszpanii oraz Portugalii.

  • Hiszpania (120),
  • Portugalia (96),
  • Holandia (26),
  • Niemcy (21),
  • Francja (17),
  • Włochy (14),
  • Belgia (10),
  • Czechy (5),
  • Szwecja (3),
  • Irlandia (2),
  • Słowenia (2),
  • Finlandia (1),
  • Malta (1).
Zobacz film: "Małpia ospa pojawiła się w Europie. Dr Sutkowski o rzadkiej chorobie"

Właśnie pierwszy przypadek infekcji potwierdziły Węgry – podczas konferencji prasowej naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller przekazała, że ofiarą małpiej ospy padł 38-letni mężczyzna.

Poza Unią Europejską m.in. także Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone Ameryki mają potwierdzone przypadki zachorowań.

Łącznie na całym świecie to 557 przypadków.

Co z Polską? Eksperci nie mają wątpliwości, że wirus małpiej ospy (MPX, ortopokswirus) dotrze i do nas.

- Patrząc na to, że zaczyna się sezon podróży, sezon wakacyjny, jest stosunkowo ciepło i że w Europie tych przypadków jest coraz więcej, z wysokim prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można powiedzieć, że małpia ospa do Polski dotrze - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie.

2. Czy mamy powody do obaw?

ECDC informuje, że obraz kliniczny małpiej ospy jest łagodny i dotychczas nie odnotowano żadnego zgonu spowodowanego infekcją. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują natomiast, że choć infekcja w ogólnej populacji nie stanowi dużego zagrożenia, to można wyróżnić cztery grupy ryzyka - niemowlęta i małe dzieci, osoby z obniżoną odpornością, a także pracownicy ochrony zdrowia.

Do zakażenia pomiędzy ludźmi dochodzi przez bliski kontakt z materiałem zakaźnym, drogą kropelkową oraz przez fomity (materiał zanieczyszczony wirusem).

- Główna droga zakażenia to bezpośredni kontakt, czyli kontaktowanie się jednego człowieka z drugim, skóra do skóry, korzystanie z tych samych przedmiotów, takich jak np. ręczniki czy pościel – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie wirusolog, prof. Szuster-Ciesielska.

Mimo to nie możemy bagatelizować zagrożenia, jakim jest małpia ospa.

- Jesteśmy populacją hipermobilną z nierzadko ryzykownymi zachowaniami, które mogą powodować ułatwione przenoszenie chorób zakaźnych, więc jak najbardziej musimy na poważnie potraktować zagrożenie związane z małpią ospą. Zauważmy, że w krótkim czasie po COVID mamy kolejny alert związany z przeniesieniem na kilka kontynentów choroby, która jeszcze przed chwilą była uznawana za chorobę endemiczną, występującą tylko w dwóch krajach Afryki – dodaje immunolog, dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z WP abcZdrowie.

- Wciąż jest bardzo wiele chorób zakaźnych i jest prawdopodobne, że ich liczba będzie się z biegiem czasu zwiększała. Symptomatologia, czyli objawy, będą podobne do wielu innych, poznanych już jednostek chorobowych, a czynnik sprawczy może być inny – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie specjalistka chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze