Trwa ładowanie...

Marsz alergiczny

U dzieci podatnych na alergię często dochodzi do rozwoju kolejnych rodzajów schorzeń alergicznych. Poszczególne rodzaje alergii mogą współistnieć lub samoistnie ustępować miejsca następnym uczuleniom. W wielu przypadkach alergie i ich objawy występują u dzieci w konkretnej kolejności w danym momencie rozwojowym – jest to tak zwany marsz alergiczny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny marszu alergicznego

Pierwszą oznaką marszu alergicznego jest zwykle atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowlęcia. Następnie może pojawić się alergia pokarmowa, nieżyt nosa, a ostatecznie astma. Należy jednak uświadomić sobie, że nie u każdego dziecka marsz alergiczny ma taki właśnie przebieg. Z tego powodu trudno jest przewidzieć rozwój alergii u małego pacjenta.

Co ciekawe, wiele dzieci z „książkowym” przebiegiem marszu alergicznego wyrasta z alergii w wieku młodzieńczym. Zjawisko to pod wieloma względami pozostaje jednak dla lekarzy zagadką. Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną atopowego zapalenia skóry u dzieci. Lekarzom udało się jednak ustalić, że u 30% dzieci wysypka atopowa jest wywoływana lub nasilona przez alergię pokarmową na mleko, jaja, soję, orzechy ziemne, ryby oraz pszenicę.

U starszych dzieci i osób dorosłych nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry może mieć miejsce w związku z alergenami wziewnymi (np. roztoczami lub pyłkami). Od momentu ukończenia przez dziecko trzech lat, jego układ immunologiczny jest bowiem wystarczająco dojrzały, by reagować na tego typu alergeny. Maluch może zacząć kichać lub mogą pojawiać się inne objawy alergicznego nieżytu nosa, jak wyciek z nosa, łzawienie i swędzenie oczu.

Pierwsze objawy alergii
Pierwsze objawy alergii

Pierwsze objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane i, co ciekawe, pochodzić z wielu różnych narządów....

zobacz galerię

2. Skutki braku leczenia AZS w dorosłym życiu

Stały kontakt z alergenami i brak skutecznego leczenia atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej może doprowadzić do wystąpienia objawów astmy oskrzelowej. Jeśli alergiczny nieżyt nosa i nadreaktywność oskrzeli u dziecka zostaną zlekceważone, mogą spowodować poważniejsze powikłania w późniejszym okresie życia. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju przewlekłych stanów zapalnych zatok lub oskrzeli.

Takie sytuacje nie należą, niestety, do rzadkości. Tymczasem dzięki wczesnej diagnozie, unikaniu styczności z alergenami i przyjmowaniu leków antyhistaminowych lub kortykosteroidów możliwe jest kontrolowanie i łagodzenie objawów choroby. Badania wykazały, że immunoterapia u dzieci może znacząco zredukować objawy alergii i zapobiec rozwojowi astmy.

3. Jakie objawy wskazują na alergiczny nieżyt nosa u dziecka?

  • wielokrotne kichanie, zwłaszcza po obudzeniu się,
  • katar,
  • swędzenie w gardle i suchy kaszel;
  • łzawienie i swędzenie oczu,
  • swędzenie uszu i nosa.

Objawy te pojawiają się zwykle tuż po tym, jak alergen dostał się z powietrzem do dróg oddechowych człowieka. Po pewnym czasie mogą wystąpić także inne, takie jak: zmniejszenie drożności nosa, oddychanie przez usta, pocieranie nosa, wrażliwość oczu na światło, uczucie zmęczenia, problemy ze snem, problemy ze słuchem, dyskomfort lub ból twarzy.

Do objawów astmy oskrzelowej należą: kaszel (zwłaszcza w nocy), świszczący oddech, duszność, ucisk lub ból w klatce piersiowej. Należy uświadomić sobie jednak, że nie u każdego pacjenta astma objawia się tak samo.

Marsz alergiczny można próbować zatrzymać poprzez odpowiednie leczenie poszczególnych jego etapów i stosowanie probiotyków uszczelniających barierę jelitową. Szczelna bariera jelitowa w większym stopniu chroni organizm przed przenikaniem alergenów z zewnątrz i pozwala złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.