Przejdź na WP

Masaż shiatsu

W języku japońskim słowo „shiatsu” oznacza „naciskać kciukami”. Współcześnie masaż shiatsu zaleca używanie również dłoni, łokci, kolan, a nawet stóp. Masaż leczniczy shiatsu nazywany jest akupresurą bez igły. Głównym celem masażu jest usprawnienie pracy całego organizmu. Posiłkuje się on na technikach akupresury zaczerpniętych ze starożytnej medycyny chińskiej. Ta orientalna technika masażu jest niezwykle popularna w Japonii, z której niedawno przywędrowała do Europy. W 1995 roku Ministerstwo Zdrowia w Japonii oficjalnie uznało shiatsu za zabieg leczniczy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Techniki masażu shiatsu

Starożytni Chińczycy opisali znajdujące się w ciele każdego człowieka kanały energetyczne. Istnieje 12 głównych meridianów. Można je porównać do strumienia energii wędrującego poprzez mięśnie i kości. Wyróżnia się następujące meridiany: płuc, jelita grubego, żołądka, śledziony-trzustki, serca, jelita cienkiego, pęcherza moczowego, nerek, osierdzia, potrójnego ogrzewacza, wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Masaż znajdujących się na ciele punktów usprawnia funkcjonowanie mięśni, stawów oraz narządów wewnętrznych.

Główną techniką masażu shiatsu jest akupresura. Masażysta używa wszelkich możliwych sposobów, aby wytworzyć odpowiednie napięcie w obrębie poszczególnych meridianów. Masaż poszczególnych punktów ciała jest powolny i delikatny.
 Masażysta nie używa siły mięśni rąk, ale ciężaru ciała, dlatego nie musi być silny fizycznie. Szczególnym rodzajem masażu jest tak zwane Zen shiatsu. Ten rodzaj masażu łączy duchowe, filozoficzne i medyczne aspekty ciała.

2. Zalety masażu shiatsu

Masaż shiatsu posiada wiele zalet, np.:

 • pomaga w oczyszczaniu organizmu,
 • zmniejsza ciśnienie krwi,
 • poprawia krążenie,
 • uspokaja.

Nie wszyscy wiedzą, że masaż shiatsu to metoda leczenia, w której ciśnienie wytwarzane z użyciem rąk, w tym palców i kciuków jest używane do masażu ciała w celu rehabilitacji naturalnych sił organizmu. Ma to swoje zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu. 
Shiatsu pomaga leczyć:

 • bóle kręgosłupa,
 • bóle głowy i migreny,
 • urazy kręgosłupa szyjnego,
 • sztywność karku,
 • ból stawów,
 • pobudza układ krążenia, układ limfatyczny i układy hormonalne,
 • reguluje aktywność autonomicznego układu nerwowego.

Inne korzyści płynące z masażu shiatsu:

Dlaczego ludzie kochają masaż shiatsu? Shiatsu może pomóc w złagodzeniu bólu, który pojawia się w przebiegu wielu różnych schorzeń. Pomaga w równoważeniu wewnętrznej harmonii i leczy przyczyny choroby. Sesja shiatsu jest bardzo spokojna. Pozwala zregenerować siły i odprężyć się.

Prawidłowy przepływ energii to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Na skutek stresu, niewłaściwej diety, stosowania używek i zmęczenia może dojść do zaburzeń w przepływie energii. Wówczas warto poddać się masażowi shiatsu. Usprawnia on przepływ energii w organizmie i pomaga uniknąć poważnych chorób. Jego skuteczność jest większa, gdy oprócz masażu pacjent wprowadza zmiany do swojego trybu życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy