Trwa ładowanie...

Maść nitroglicerynowa na ukąszenie węża

Australijscy naukowcy opublikowali w piśmie „Nature Medicine” wyniki badań, które wskazują, iż zastosowanie maści nitroglicerynowej na ukąszenie jadowitego węża zwiększa szanse na przeżycie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Działanie maści nitroglicerynowej

Szacuje się, że każdego roku na świecie 100 tys. ludzi umiera w wyniku ukąszenia jadowitego węża. Spośród tych, którym uda się przeżyć, aż 400 tys. musi poddać się operacji amputacji kończyny.

Jad węży jest zabójczy, gdyż zawiera duże cząsteczki toksyn, które z naczyń limfatycznych przedostają się do krwi i wraz z nią rozprzestrzeniają się po całym organizmie.

Maść nitroglicerynowa hamuje pulsowanie naczyń limfatycznych w ten sposób spowalniając rozprzestrzenianie się toksyn z jadu w organizmie człowieka. Dzięki temu chory ma więcej czasu na wezwanie pomocy medycznej i są większe szanse, że przeżyje do jej przyjazdu.

2. Badania nad zastosowaniem maści nitroglicerynowej

Zastosowanie maści nitroglicerynowej przy ukąszeniach węży zbadali naukowcy z Uniwersytetu Newcastle, którym przewodził Dirk van Helden. Pierwszym etapem były badania na zwierzętach. Okazało się, że lek ten o 50 proc. zwiększa szanse przeżycia ukąszonych szczurów laboratoryjnych.

Przyczyną takiego stanu było spowolnienie transportu toksyn w układzie limfatycznym zwierząt. Następnym krokiem były badania na ludziach.

Radioaktywnie oznakowany farmaceutyk podano zdrowym ochotnikom i okazało się, że u ludzi również dochodzi do zahamowania transportu toksyn w naczyniach limfatycznych. Oznacza to wydłużenie czasu na pomoc dla ukąszonych przez jadowite węże.

W Polsce jedynym jadowitym wężem jest żmija zygzakowata. Podczas letnich, upalnych dni wyjątkowo łatwo można spotkać ją w lesie - kryje się w ściółce, na górskich szlakach lub łąkach i polanach.

Niestety, coraz częściej gady pojawiają się również w domowych ogródkach. Przypadkowe nadepnięcie na żmiję może się skończyć tragicznie. Samo ukąszenie jest prawie niewyczuwalne, ale jej jad powoduje martwicę tkanek, zmiany w krzepliwości krwi oraz pracy serca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza