Trwa ładowanie...

Maseczki na świeżym powietrzu. Kiedy luzowanie obostrzeń?

Kiedy nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony? Być może już niedługo, bo nawet 15 maja, jak poinformował podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Jest jednak pewien warunek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

  ''Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu'' – powiedział podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

  To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza gdy patrzymy na codziennie statystyki zakażeń koronawirusem w Polsce. Na dzień dzisiejszy średnia tygodniowa wynosi 21,8 na 100 tys. mieszkańców naszego kraju. Tydzień temu wynosiła 36,3, więc widać spadek zakażeń.

  Jeżeli tendencja spadkowa się utrzyma, to nakaz noszenia maseczek na zewnątrz najprawdopodobniej zostanie zniesiony i to już 15 maja. Jeśli chodzi o obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych to ta restrykcja pozostanie bez zmian.

  Wraz ze zniesieniem nakazu zakrywania ust i nosa na zewnątrz, restauracje i kawiarnie będą mogły otworzyć swoje ogródki na świeżym powietrzu.

  Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji stwierdził, że dane jakimi obecnie dysponuje pozwalają bardziej optymistycznie podejść do obostrzeń. Szef rządu dodał jednak, że nie możemy zapominać o śmiertelnym zagrożeniu jakie niesie ze sobą koronawirus a "do odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą''.

  O tym, że rząd powinien wycofać się z zalecenia noszenia maseczek na świeżym powietrzu od dawna przekonywali znakomici polscy eksperci, m.in. dr Paweł Grzesiowski czy prof. Krzysztof Simon.

  Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

  Rekomendowane przez naszych ekspertów

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza